Archive For The “Sci-Tech” Category

Një asteroid shumë i madh kaloi mbrëmë pranë Tokës

EKUILIBER.COM ...

Nëse dëshironi një arsye për të qenë i lumtur këtë mëngjes, atëherë një arsye e tillë mund të jetë se njerëzimi evitoi një shkatërrim katastrofal mbrëmë. Një asteroid me madhësinë e Shkëmbit të Gjibraltarit kaloi pranë Tokës mbrëmë, një kalim ky më i afërti që planeti ka përjetuar brenda dekadës. Asteroidi kaloi rreth 1 milion […]

 

Vërtetohet shkencërisht: ‘Smartfonët’ shkaktojnë kancer

EKUILIBER.COM ...

Hulumtimet e gjera në lidhjen midis rrezatimit të celularëve dhe kancerit e kanë rezultuar se kjo teknologji bashkëkohore moderne mund të shkaktoj dy lloje kryesore të tumoreve të trurit: gliomën dhe neuromën akustike. Një studim i pavarur në drejtim të teknologjisë ‘Wireless’ në SHBA zbuloi se rrezatimi i telefonit celular fillon dhe në mënyrë të […]

 

Një asteroid i madh i parë para 400 vjetësh i afrohet Tokës më 19 prill

EKUILIBER.COM ...

Një asteroid i madh me diametër afërsisht 600 m do të kalojë në afërsi të Tokës më datën 19 prill, por nuk do të ketë asnjë rrezik për planetin tonë, njoftoi Agjencia amerikane e hapësirës (NASA). “Megjithëse nuk ka asnjë mundësi që ky asteroid të përplaset me planetin tonë, një objekt hapësinor i përmasave të […]

 

Shkencëtari jep alarmin! Një tërmet i madh do t’i ndajë kontinentet përgjysmë

EKUILIBER.COM ...

Falë ngrohjes globale, të gjithë e dimë se planti ynë është buzë shkatërrimit. Por shkatërrimi duket do të jetë aq i keq sa që do t’i ndajë dy kontinente dhe do të marrë miliona jetë me vete. Sipas Dr. Mehran Keshe, një shkencëtar nuklear i cili ka specializuar në Inxhinieri Nukleare në Universitetin e Londrës, […]

 

“Big Bang” mund ta godasë Tokën në çdo çast

EKUILIBER.COM ...

Nuk ka mundës të parashihet se kur do të mund të të shkatërrohet planeti ynë nga ndonjë goditje e ndonjë ateroidi. Asteroidi është një trup i vogël qiellor në sistemin tonë diellor. Herë pas here ato godasin ndonjë planet me pasoja të konsiderueshme. Po ta shikojmë Hënën me teleskop, do të shohim gjendjen e asteroideve […]

 

Ecja është thelbësore për shëndetin

ek

Në ditët e sotme, kemi harruar të ecim Me dashje ose jo, e kemi kthyer ecjen në opsionale. Për shumë nga ne e ecura më e gjatë është nga dera e punës te makina, nga makina tek hyrja e shtëpisë, apo bari ku sërish shkojmë për t’u ulur. Ecja është thelbësore për shëndetin. Për shëndetin […]

 

Eksperimenti i NASA-s: Në Mars mund të rriten patate

EKUILIBER.COM ...

Sipas studimeve të kryera deri më tani, farat e mbjella me kushte të ngjashme si në planetin e kuq, janë në gjendje të përballojnë ambientin e ashpër Shkencëtarët e “International Potato Center” janë duke kryer për llogari të NASA-s eksperimente në Peru, në tokat e thata të shkretëtirës “Pampas de La Loya”. Objektivi është ai […]

 

Plani i NASA-s për Marsin

EKUILIBER.COM ...

Plani i NASA-s për Marsin Agjencioni për aeronautikë dhe hapësirë NASA po planifikon  të krijojë një fushë magnetike artificiale në orbitë mes Marsit dhe Diellit. Kjo do ta vendoste planetin Mars brenda një “bishti magnetik” dhe ta mbrojë atë prej erërave të ashpra diellore, shkruan Daily Mail, transmeton Klan Kosova. Kjo ide është një plan […]

 

Onkologët shokohen çfarë zbulojnë: Kjo bimë vret kancerin për 48 orë

EKUILIBER.COM ...

Grupi i shkencëtarëve nga një Universitet në Kanada, në vitin 2009 kishte filluar hulumtimin e bimëve dhe rrënjëve me qëllim shërimin e kancerit. Krejt kishte filluar kur një onkolog kishte vërejtur lidhjen interesante te pacientët e prekur nga kanceri, e në pyetje është rrënja e luleradhiqes. Gjatë punës, mjekja Pamela Ovadje kishte vërejtur vetitë e […]

 

Zbulohet sistemi me 7 planete si Toka

zeropese.com ...

hkencëtarët deklaruan mes entuziazmit thuajse një vit më parë, se kishin zbuluar tre planete të ngjashme me tokën në një yll të vogël 39 vite dritë larg nga ne. Në atë kohë ata thanë se kapja e këtij sistemi ishte rastësore dhe se të tjera vëzhgime do të kryheshin. Dhe vëzhgimi disamujor me analizimin e […]