Archive For The “Sci-Tech” Category

Njeriu që tronditi botën: Kanceri mund të shërohet për tre minuta, ja si

Work in the laboratory with a high degree of protection

Kjo teori mbresëlënëse ka vite që është prezantuar nga autori amerikan Gregg Braden, i njohur për teoritë e tij të famshme për trajtimin e kancerit. Ai thotë se emocionet tonandikojnë në ADN dhe se fuqia e mendimeve, si lutjet për shembull, mund të na shërojnë nga çdo lloj sëmundje. Efekti i kancerit mund të ndalet […]

 

Zbulohet vrima e zezë 100 mijë herë më e madhe se dielli

ekuiliber.com ...

Shkencëtarët japonezë në kërkimin e zhvilluar nën drejtimin e Tomoharu Oka nga Universiteti Keio, njoftuan se vrima e zezë e zbuluar është e rrethuar me gazra molekulare. Në një distancë 200 vite dritë në qendër të galaktikës së Rrugës së Qumështit zbulohet një vrimë e re e zezë, raporton Anadolu Agency (AA). Shkencëtarët japonezë në […]

 

Dielli po dobësohet, pas dy vjetësh ul aktivitetin në minimum

zeropese.com ....

Dielli po hyn në një cikël me aktivitet “të dobët”. Ky moment i jetës së yllit duhet të vijë gjatë këtyre dy viteve: ku bëhet fjalë për një fakt natyror, edhe pse shkencëtarët nuk janë të qartë se çfarë do të sjellë një gjë e tillë. Ky dyshim ka dalë gjatë hulumtimi të publikuar nga […]

 

Shikimi i detit zbut stresin te njeriu

12 (1)

Pamja e oqeanit është e mirë për shpirtin, thotë një studim i ri. Hulumtuesit i krahasuan njerëzit që jetonin në zona të ndryshme të Wellingtonit në Zelandë të Re, dhe zbuluan se ata që kishin pamje në det çdo ditë kishin nivele më të ulëta të stresit. Kjo lidhje kishte mbetur edhe pasi që pasuria, […]

 

Shkencëtarët: Yjet po na dërgojnë mesazhe

ekuiliber.com ...

Pretendimet e jashtëzakonshme, kërkojnë dëshmi të jashtëzakonshme dhe duket se ekspertët përfundimisht kanë zbuluar gjallesa të përparuara në univers, jashtë Toke, pra. Një studim i ri ndikon praninë e sinjaleve anomale në 234 nga gjithsej 2.5 milionë yje, të cilët janë vëzhguar gjatë një studimi të universit. Shkencëtarët kanë ndeshur sinjale me origjinë nga yje […]

 

NASA: Dielli do te lind nga perendimi

EKUILIBER.COM ...

Sipas shkrimit të medieve ndërkombëtare, të cilat i referohen burimeve të Agjencisë Kozmike Amerikane NASA, nuk është larg dita kur Dielli do të lind nga Perëndimi në vend se nga Lindja. “ Daily Mail” dhe „ Huffington post“ raportuan për të dhënat serioze dhe faktike shkencore që ka NASA dhe Agjencia Kozmike Evropiane për kthesën […]

 

Edhe ateistët dridhen para Zotit, ja arsyeja

EKUILIBER.COM ...

Një grup besimtarësh dhe një grup ateistësh iu nënshtruan një eksperimenti që zbuloi se emocionet ishin njësoj të larta kur bëhet fjalë për të sfiduar fuqinë mbinatyrore. Mendjet dhe zemrat e ateistëve duket se nuk reagojnë njësoj. Ky është konkluzioni i një studimi të i kryer në Finlandë. Zbulohet se ateistët bëhen shumë emocionalë, po […]

 

Shokon mjeku italian: Kanceri shërohet me vetëm një përbërës shtëpiak

EKUILIBER.COM ...

Tullio Simonchini, mjeku italian, pretendon se kanceri është vetëm një baktere dhe asgjë më tepër. Ai gjithashtu pohon se soda e bukës mund ta eliminojë atë. Ky mjek italian në lidhje me këtë metodë të luftimit të kancerit shprehet shumë i sigurtë. Ai vetë ka shëruar disa qindra apo edhe mijëra njerëz nga kanceri. Terapia […]

 

NASA trondit njerëzimin me këtë lajm: Ja çfarë do i ndodhë Tokës sonte dhe nesër

EKUILIBER.COM ...

Fenomeni që shkakton edhe dritat veriore shumëngjyrëshe mund të sjellë një rrezik të madh për planetin tonë. Observatori për Dinamika Diellore i NASA zbuloi në atmosferën e diellit një vrimë të madhe e cila e ka drejtimin ngaToka dhe mund të shkaktojë stuhi diellore. Stuhitë do të ndodhin 2 ditët në vazhdim dhe do sjellin […]

 

Majmuni dhe njeriu gjenetikisht janë shumë të largët

EKUILIBER.COM ...

Shumë vëmendje është përqendruar në studimin e shumëllojshmërisë së gjenomit të njeriut, dhe që të kuptohet kjo, shkencëtarët kanë nevojë për të matur diversitetin gjenetik njeriut dhe të atyre që mashtruesit e evolucuionit i llogarisnin si të afërm të njeriut, majmunëve. Shkencëtarët në Institut de Biologia Evolutiva në Spanjë, gjatë një studimi, zbuluan se ngjashmëritë gjenetike […]