Archive For The “Ramazani” Category

Macron në iftar: Shteti detyrohet t’u sigurojë muslimanëve liri dhe barazi

ekuiliber.com ...

“Muslimanët kanë të drejtë për të jetuar të lirë dhe të praktikojnë obligimet e tyre fetare. Institucionet franceze janë të detyruar t’ua mundësojnë këtë gjë”, ka thënë Macron. Këshilli Islamik i Francës (CFCM) dje organizoi një iftar tradicional në Paris ku morën pjesë një numër i madh i politikanëve dhe zyrtarëve francezë, në mesin e […]

 

Ramazani dhe puna, vetëm iftari i bën të ndalin punën e gërmimit të tunelit

ekuiliber.com ...

“Me padurim presim Bajramin kur përsëri do të jemi bashkë me familjet që janë duke pritur”, tha Yalcin, që është njëri nga 350 punëtorët. Punëtorët që gërmojnë tunelin Yeni Zigana në verilindje të Turqisë janë duke punuar në tri ndërrime në mënyrë që të përmbushin afatet e përcaktuara në kontratë, ndërsa gjatë muajit të agjërimit […]

 

Muaji i Ramazanit për francezët muslimanë

ekuiliber.com ...

Nureddin Roland dhe Thibaud Rouger të cilët e zgjodhën Islamin, treguan se si kalojnë muajin e Ramazanit. Francezët të cilët kanë zgjedhur Islamin shprehen se kohën të cilën e kalonin më parë me ngrënie dhe pije, tani në muajin e Ramazanit po ia kushtojnë adhurimeve dhe mësimit më të mirë të Islamit. Nureddin Roland dhe […]

 

Mbreti i Belgjikës në iftar te një familja marokene

ekuiliber.com ...

Mbreti i Belgjikës, Philip, ka çelur iftar me një familje me origjinë marokene, transmeton Anadolu Agency. Sipas një lajmi të agjencisë së lajmeve Belga, thuhet se Mbreti Philip ka qenë pjesë e tryezës së iftarit në shtëpinë e një familjeje me origjinë marokene në afërsi të qytetit Gent. Në këtë tryezë të iftarit të familjes […]

 

Shkencëtarë thonë se agjërimi rigjeneron sistemin imunitar

tumblr_m1105mJ3Le1qfb46yo1_500_large

Agjërimi për më pak se tre ditë mund të rigjenerojë gjithë sistemin imunitar, madje edhe tek personat e moshuar, kanë zbuluar shkencëtarët. Edhe pse dietat e shpejta janë kritikuar nga nutritionistët të cilët kanë thënë se lë pasoja të këqija në shëndet, hulumtimet e reja kanë gjetur se agjërimi ndikon në qelizat të cilat prodhojnë […]

 

Dhjetë dobitë e pabesueshme të agjërimit

ramadan-greetings1

Agjërimi është praktikë e mirë, nëse aplikohet në mënyrë të duhur. Ndihmon në eliminimin e toksinave/helmeve nga trupi, redukton sheqerin dhe yndyrën në gjak. Krijon shprehi të të ushqyerit të shëndetshëm dhe rritë imunitetin. Këtu janë 10 dobitë më të mëdha që mund të i përfitoni nga agjërimi. 1. Agjërimi rritë detoksifikimin Ushqimet e përpunuara […]

 

Fituesi i Nobelit, japonezi Joshinori Ohsumi tregon se si pastrohet trupi nga qelizat e panevojshme gjatë Ramazanit

ekuiliber.com ...

Shkencëtari japonez Joshinori Ohsumi, ka zbuluar programin e quajtur Otofazhoni, i cili është pastrimi i trupit nga qelizat e paduhura, pastrim që ndodhë gjatë qëndrimit etur dhe uritur. Duke qëndruar të uritur mutacionet gjenetike, sëmundja e kancerit dhe norologjike, është parë se janë shëruar. Shkencëtari japonez ka vërtetuar tezën e tij se qëndrimi pa ushqim […]

 

Myslimanët e Islandës agjërojnë 22 orë

ekuiliber.com ...

Afërsisht 1.500 myslimanë që jetojnë në Islandë hapin iftarin thuajse në mesnatë. Myslimanët që jetojnë në Islandë, shtetin ishull në Oqeanin Atlantik, kalojnë ditët në Ramazan duke bërë agjërimin më të gjatë në botë prej rreth 22 orësh. Afërsisht 1.500 myslimanë që jetojnë në Islandë hapin iftarin thuajse në mesnatë, teksa koha për lënien e […]

 

Agjërimi, ilaç kundër sulmit në zemër dhe në tru

ekuiliber.com ...

Mesatarja e kohëzgjatjes së agjërimit nuk kalon më shumë se 14 orë, kohë ideale për një gjendje stabile të organizmit e cila mbahet si rezultat i mekanizmave të koordinuar fiziologjik. Gjatë hulumtimit shkencor, thuajse të gjitha rezultatet biokimike te personat agjërueshem rezultuan brenda vlerave normale. Gjatë agjërimit, shtohen nivelet e magnezit (Mg) në serum të […]

 

Orët e agjërimit në mbarë botën gjatë Ramazanit të këtij vit

Arabic Islamic calligraphy vector set welcome Ramadan kareem vector clipart

Muslimanët në mbarë botën agjërojnë muajin e Ramazanit, një muaj të tërë hënor, duke filluar pak para lindjes së diellit deri në perëndim. Viteve të fundit, Ramazani ka lëvizur drejt muajve të verës që do të thotë ditë më të gjata në hemisferën veriore dhe nxehtësi gllabëruese për shumë vende. Anasjelltas, Ramazani ka rënë edhe […]