Category: Sociale

1 2 3 10 / 27 POSTS
Përse mësuesit ndihen të lodhur pas mësimit?

Përse mësuesit ndihen të lodhur pas mësimit?

Përse mësuesit ndihen të lodhur pas mësimit? Mësuesit punojnë me fëmijët! Mësuesit kanë orar fiks prej 8 orësh. Mësuesit kanë në dorën e tyre orare ...
Martesa 70 vjeçare e çiftit të moshuar frymëzim për të rinjtë

Martesa 70 vjeçare e çiftit të moshuar frymëzim për të rinjtë

95 vjeçari Imara Fakiri tha se domethënia e emrit të tij është “ndërtues”. “Familja më ka vendosur këtë emër në mënyrë që të ndërtoj vet shtëpinë time ...
Pse personat e fortë ndihen shpesh të pasigurtë në jetën e tyre

Pse personat e fortë ndihen shpesh të pasigurtë në jetën e tyre

Ne jetojmë duke mësuar dhe për t’u rritur me eksperiencat që jeta na ofron. Mësojmë nga të tjerët, nga fitoret dhe humbjet tona, dhe në të njëjtën ko ...
9 gjëra  që i bën trupi juaj derisa ju jeni në gjumë

9 gjëra që i bën trupi juaj derisa ju jeni në gjumë

Ju e dini që ju duhet të merrni tetë orë gjumë një natë, por çfarë po ndodh në trupin tuaj gjatë asaj kohe? Mjaft shumë. Ja një shikim brenda fabrikës ...
​Sfidat përmirësojnë inteligjencën

​Sfidat përmirësojnë inteligjencën

Inteligjenca është diçka e pandryshueshme, një karakteristikë me të cilën ne vijmë në botë ose më mirë një cilësi që mund të rritet falë angazhimit to ...
3 shenjat se menaxherët, jo punonjësit, janë problemi

3 shenjat se menaxherët, jo punonjësit, janë problemi

Kur punonjësit nuk performojnë mirë, është e lehtë t’ua lini fajin atyre. Mirëpo, menaxhmenti i performancës është më i komplikuar se aq. Çfarë ndo ...
“Zgjohu mami”, elefanti i vogël mahnit me sjelljen e tij /FotoLajm/

“Zgjohu mami”, elefanti i vogël mahnit me sjelljen e tij /FotoLajm/

Një ngjarje e pazakontë ka ndodhur në Parkun Kombëtar të Jugut Luangwa . Ky është momenti i adhurueshëm që një elefant foshnje mbërthen nënën e tij të ...
KBI Prizren varros personat e pastrehë dhe pa familje? /Video/

KBI Prizren varros personat e pastrehë dhe pa familje? /Video/

Mbrëmjen e së hënës u gjet pa shenja jete një person në Prizren. I ndjeri me inicialet Sh.B nuk kishte familje. Edhe policia në raportin e vetë ka ...
Sa njerëz mund të mbajë Toka?

Sa njerëz mund të mbajë Toka?

Në Tokë jetojnë aktualisht rreth 7 miliardë njerëz, por me rezervat e kufizuara, kur do të mbesim pa furnizime? Prodhimi i ushqimit merr pothua ...
Pesë gjërat që duhet t’i mbani sekret

Pesë gjërat që duhet t’i mbani sekret

Nuk është e këshillueshme që të komunikosh detajet e jetës tek cilido – sepse ndonjëherë, një vesh që dëgjon shndërrohet në një gojë që flet. Më ...
1 2 3 10 / 27 POSTS