Archive For The “Motivim” Category

Gaza, i riu palestinez prodhon biçikletë të pazakontë

ekuiliber.com ...

 Një i ri palestinez nga Rripi i Gazës ka prodhuar me mundësitë personale një biçikletë të pazakontë, me të cilën ai tërheq vëmendjen e kalimtarëve, raporton Anadolu Agency (AA). Biçikleta e prodhuar nga Alaa Saeedy, 24-vjeçari që jeton në Gaza, është e lartë afërsisht dy metra, ndërsa përmes saj, ai kryen udhëtimet e përditshme brenda […]

 

E rrallë në moshën 97 vjeçare merr diplomën e …

ekuiliber.com ...

Një 97-vjeçar nga Filadelfia më në fund ka marrë diplomën e shkollës së mesme. Charles Leuzzi e braktisi shkollimin dhe luftoi në Luftën e dytë Botërore. Për heroizmin e tij, atij i janë ndarë disa medalje, duke përfshirë katër prej bronzit. Shkolla e Filadelfias i ka dhënë atij diplomën e nderit. Leuzzi ka thënë se […]

 

Britanikja muslimane kujdeset për qindra jetimë në Pakistan

ekuiliber.com ...

Kurejshi thotë se qëllimi themelor i aktiviteteve që zhvillon së bashku me të shoqin është t’u ofrojë jetimëve arsim cilësor, në mënyrë që, siç thotë, fëmijët të mund të qëndrojnë në këmbët e tyre kur të rriten. Britanikja Gufran Kurejshi kujdeset për fëmijët jetimë në tri jetimore që ka hapur vetë para 20 viteve në […]

 

Video motivuese për nxënës dhe studentë!

Video motivuese për nxënës dhe studentë!

Video motivuese për nxënës dhe studentë! Realizon: Shoqata Kulturore “Vizioni M”  

 

Doni të keni sukses në jetë, ja çfarë duhet të bëni

10.-Courage-doesn’t-always-roar...-4-620x340

Ne të gjithë kemi zakonet tona të këqija dhe kjo është diçka normale. Por, disa prej tyre, mund të jenë arsyeja pse karriera apo jeta juaj personale nuk shkojnë gjithmonë në drejtimin që dëshironi. Më poshtë po renditim 11 zakone të këqija, të cilat mund të jenë pengesë në rrugën e suksesit tuaj, ndaj duhet […]

 

5 vjeçari nga Tirana që ka lexuar 835 libra në anglisht dhe shqip

EKUILIBER.COM ...

Dionis Senjo është djali i një çifti onkologësh nga Tirana. Por ndryshe nga fëmijët e moshës së tij ai ka një zgjuarësi të madhe. Është vetëm 5 vjeç dhe është shumë aktiv edhe në rrjetet sociale ku ka 2222 ndjekës në faqen e tij në Facebook. Ndryshe nga fëmijët e tjerë të famshëm që janë […]

 

Histori frymëzuese/ “Fillova biznesin me 15 dollarë”

ekuiliber.com ...

Sandra Letio ka filluar biznesin e saj me vetëm 15 USD. Sot, ajo është 29 vjeç dhe biznesi është vlerësuar në 700,000 USD. Me vendosmëri absolute, talent, mbështetjen e prindërve dhe një stafi të ri, i cili besonte në të, Letio mposhti barrierat. “Isha 23 vjeç dhe e papunë, në kërkim të punës, por nuk […]

 

Faza mbretërore – Shkrim që nuk bënë të ju ik!

EKUILIBER.COM ...

Ekziston një fazë e jetës e cila quhet ‘Faza mbretërore’…! Kur të arrish në këtë fazë nuk do ndihesh i detyruar të lëshohesh në çfarëdolloj debati apo diskutimi, por edhe nëse lëshohesh nuk do përpiqesh ta bindësh debatuesin se është gabim… Nëse ndonjëri të gënjen, do ta lësh të gënjejë dhe në vend se t’i […]

 

Ja shenjat që tregojnë nëse do të keni apo jo sukses në jetë

Father and son

Ka disa shenja të caktuara të cilat njerëzit e suksesshëm i kanë gjithmonë, dhe janë tipar tregues se edhe ju mund të keni sukses në jetën tuaj. – Gjeni lumturi në suksesin e të tjerëve sepse fitimtarët e vlerësojnë suksesin ekipor më shumë se çdo gjë tjetër – Pa pushim jeni duke kërkuar përvoja apo […]

 

Arbri, gjeniu 5 vjeçar shqiptar /Video/

EKUILIBER.COM ...

Ai është vetëm 5 vjeç por nuk është si të gjithë fëmijët e tjerë. Aftësitë e tij jo vetëm që kalojnë, aftësitë mendore të bashkëmoshatarëve, por niveli i tij i inteligjencës është aq i lartë sa mund të quash me plot gojën një gjeni. Arbri është i zoti të bëjë mbledhje të shifrave shumë të […]