Archive For The “Lajme” Category

Kërkohet dërheqja e Thaçit, përdhosi flamurin dhe heroin kombëtar

ekuiliber.com ...

Presidenti i shteti laik dje kishte marrë rolin e një prifiti në një ceromini plotësisht fetare të krishtere në Katedralen politike ‘Shën Tereza’. Ai Thaçi nga Katedralja u çoi’ Selam’ myslimanëve shqiptar nga Shqipëria që falnën Bajramin në sheshin Skenderbe se nuk mund ‘ta mbulojnë’ ‘atletin e krishterimit’ siç e quajti ai heroin kombëtar. “Nuk […]

 

Thirrje Mianmarit për ndërprerjen e dhunës ndaj muslimanëve Rohingya

ekuiliber.com ...

“Qeveria duhet të formojë një komision të pavarur që do të hetojë masakrat ndaj civilëve në Arakan të cilat ende vazhdojnë. Qeveria duhet të lejojë delegacionin e OKB-së për të hetuar krimet ndaj muslimanëve Rohingya-ve”. Kryetari i Organizatës Kombëtare të Rohingya të Arakanit (ARNO), Nurul Islam, ka bërë thirrje për përmbushjen e propozimeve të paraqitura […]

 

Këta janë aeroplanët që Turqia do t’ia japë Kosovës /Foto/

ekuiliber.com ...

Pas lajmeve të bujshme ditëve të fundit, në të cilat “paralajmëronin një luftë në Kosovë” mediat serbe sot kanë dalë edhe me një “goditje” tjetër. Kësaj radhe, ata në artikujt e tyre, kanë përfshirë edhe rolin e Turqisë, në “mbështetjen e konfliktit” mes Kosoves dhe Serbise, transmeton portali Albanews.ch. Presidenti turk Recep Tayyip Erdogan është […]

 

82 aksidente dhe mbi 2360 tiketa të shqiptuara në 24 orë

ekuiliber.com ...

Policia e Kosovës ka njoftuar se në 24 orët kanë ndodhur 82 aksidente në komunikacion. Sipas Policisë, 28 aksidente janë me të lënduar e 54 pa të lënduar, shkruan lajmi.net Në raportin e Policisë thuhet poashtu se gjatë këtyre 24 orëve janë shqiptuar 2366tiketa, ndërsa janë arrestuar 16 persona. Gjatë këtij viti nga aksidentet në […]

 

Mikullovci: Seanca e radhës të hënën, s’ka nevojë për takime konsultative që nuk parashihen me Rregullore

zeropese.com ....

Kryesuesi i Kuvendit të Kosovës, Adem Mikullovci, ka bërë të ditur për Telegrafin se seanca e radhës do të mbahet të hënën, në ora 10:00 Ai ka thënë për Telegrafin se është në të drejtën ekskluzive të tij që ta thërras mbajtjen e seancës, kur ai e sheh të arsyeshme. “Është në të drejtën time […]

 

Islamofobia dhe abuzimi i privatësisë në çerdhen Bleta, prindërit do të padisin mediet islamofobe

ekuiliber.com ...

Vërtet është zhgënjim i madh kur lexon se “intelektualët tanë” në bazë të tre apo katër fotografive komentojnë publikisht aktivitetet disavjeçare të një kopshti! Sikur këtyre “intelektualëve” i dhimbsen fëmijët tonë më shumë se neve prindërve! Është zhgënjyese kur disa media e bëjnë lajmin pa asnjë hulumtim edhe asnjë informatë reale. Është edhe më zhgënjyese […]

 

OKB: Shqiptarët, përdoruesit më të mëdhenj të kokainës në botë

ekuiliber.com ...

Shqipëria rezulton si vendi që ka prevalencën vjetore më të lartë të përdorimit të kokainës në botë, sipas një harte interaktive të Zyrës për Drogën dhe Krimet e Kombeve të Bashkuara (UNODC), në kuadër të Raportit Vjetor të Drogave 2017, publikuar së fundmi. Sipas hartës, për përdorimin e kokainës, prevalenca vjetore e përdorimit për Shqipërinë […]

 

Aktivistja e Vetëvendosjes irritohet nga thirrja e ezanit në xhamitë e kryeqytetit

ekuiliber.com ...

Aktivistja e të drejtave të njeriut, Valbona Bajrami, e cila ishte edhe kandidate për deputete nga lista e Vetëvendosjes, ka treguar se është neveritëse mënyra se si thirret ezani nga xhamitë në kryeqytet. Ajo ka treguar se kohë më parë, përkatësisht gjatë viteve të 90-ta, gjithçka ishte më ndryshe gjatë kohës thirrej ezani. Ndërkaq për […]

 

Sali Berisha: Sjellja e autoriteteve në Durrës ndaj kosovarëve, turp kombëtar

ekuiliber.com ...

Ish-kryeministri i Shqipërisë, Sali Berisha e ka cilësuar si turp kombëtar sjelljen e autoritete të Durrësit ndaj kosovarëve që po shkojnë atje për pushime. Ai në facebook ka thënë se veprimet e tilla janë të papranueshme. Lexo postimin e plotë: Qendrimi ne Durres i autoriteteve zyrtare ndaj shqiptareve te Kosoves, eshte nje turp kombetar! Te […]

 

Çelaj: Xhamia duhet të ndërtohet, debati nisi nga njerëzit e afërt me VV-në

ekuiliber.com ...

Kryetari i Degës së Partisë Demokratike të Kosovës (PDK) në Prishtinë, Lirak Çelaj, ka folur për ndërtimin e xhamisë qendrore të kryeqytetit, duke theksuar se nuk kanë pasur informatë zyrtare nga autoritet komunale rreth kësaj çështjeje. Ai ka thënë për Telegrafin se në mbledhjen e fundit të Komitetit për Politikë dhe Financa – të enjten […]