Archive For The “Lajme” Category

Islamofobia dhe abuzimi i privatësisë në çerdhen Bleta, prindërit do të padisin mediet islamofobe

ekuiliber.com ...

Vërtet është zhgënjim i madh kur lexon se “intelektualët tanë” në bazë të tre apo katër fotografive komentojnë publikisht aktivitetet disavjeçare të një kopshti! Sikur këtyre “intelektualëve” i dhimbsen fëmijët tonë më shumë se neve prindërve! Është zhgënjyese kur disa media e bëjnë lajmin pa asnjë hulumtim edhe asnjë informatë reale. Është edhe më zhgënjyese […]

 

OKB: Shqiptarët, përdoruesit më të mëdhenj të kokainës në botë

ekuiliber.com ...

Shqipëria rezulton si vendi që ka prevalencën vjetore më të lartë të përdorimit të kokainës në botë, sipas një harte interaktive të Zyrës për Drogën dhe Krimet e Kombeve të Bashkuara (UNODC), në kuadër të Raportit Vjetor të Drogave 2017, publikuar së fundmi. Sipas hartës, për përdorimin e kokainës, prevalenca vjetore e përdorimit për Shqipërinë […]

 

Aktivistja e Vetëvendosjes irritohet nga thirrja e ezanit në xhamitë e kryeqytetit

ekuiliber.com ...

Aktivistja e të drejtave të njeriut, Valbona Bajrami, e cila ishte edhe kandidate për deputete nga lista e Vetëvendosjes, ka treguar se është neveritëse mënyra se si thirret ezani nga xhamitë në kryeqytet. Ajo ka treguar se kohë më parë, përkatësisht gjatë viteve të 90-ta, gjithçka ishte më ndryshe gjatë kohës thirrej ezani. Ndërkaq për […]

 

Sali Berisha: Sjellja e autoriteteve në Durrës ndaj kosovarëve, turp kombëtar

ekuiliber.com ...

Ish-kryeministri i Shqipërisë, Sali Berisha e ka cilësuar si turp kombëtar sjelljen e autoritete të Durrësit ndaj kosovarëve që po shkojnë atje për pushime. Ai në facebook ka thënë se veprimet e tilla janë të papranueshme. Lexo postimin e plotë: Qendrimi ne Durres i autoriteteve zyrtare ndaj shqiptareve te Kosoves, eshte nje turp kombetar! Te […]

 

Çelaj: Xhamia duhet të ndërtohet, debati nisi nga njerëzit e afërt me VV-në

ekuiliber.com ...

Kryetari i Degës së Partisë Demokratike të Kosovës (PDK) në Prishtinë, Lirak Çelaj, ka folur për ndërtimin e xhamisë qendrore të kryeqytetit, duke theksuar se nuk kanë pasur informatë zyrtare nga autoritet komunale rreth kësaj çështjeje. Ai ka thënë për Telegrafin se në mbledhjen e fundit të Komitetit për Politikë dhe Financa – të enjten […]

 

Prishtina i ka 45 mijë ndërtime pa leje, e zhurma po bëhet për një Xhami

ekuiliber.com ...

“Mendoj që xhamia duhet të emërohet Shaban Jashari, që ka qenë një baba i mirë, një mësues i mirë, një gjysh i mirë, një mik i mirë. Kështu do të ishte për nder që kjo xhamia të emërohej sipas tij” Hoxhë Osman Musliu, në Info Magazine të Klan Kosovës ka thënë se duhet ndërtuar patjetër […]

 

Musliu: Xhamia të ndërtohet dhe të emërtohet sipas Shaban Jasharit

ekuiliber.com ...

Hoxhë Osman Musliu, në Info Magazine të Klan Kosovës, ka thënë se duhet ndërtuar patjetër xhamia në qendër të Prishtinës, dhe se sipas tij ajo duhet të emërohet Shaban Jashari. Ai ka deklaruar se ata që kanë nisur peticion për ta ridizajnuar këtë objekt qëllim final e kanë që xhamia të mos bëhet fare, por […]

 

Shmangia nga studimi real ndaj islamit!

ekuiliber.com ...

Një lexuesi të rëndomtë që i ka vënë synim vetvetës që të kuptojë mirëfilli një tematikë të caktuar, para së gjithash i duhet një ambient i qetë, ku pa presionin e askujt do të arrinte ta shuante kurreshtjen e tij për enigmën që nuk e njihte. Por ajo heshtje nuk do t’i bënte dobi e […]

 

Kurti dhe Ahmeti vizitojnë myftiun Naim Tërrnava

ekuiliber.com ...

Myftiu i Republikës së Kosovës, Naim ef. Tërnava priti në takim kryetarin e Komunës së Prishtinës. z Shpend Ahmetin i shoqëruar nga z.Albin Kurti. Në këtë takim Myftiu Tërnava i falënderoi mysafirët për vizitën dhe çmoi angazhimin dhe punën që po bën kryetari Ahmeti në shërbim të qytetarëve. Poashtu në këtë takim u diskutua për […]

 

Rama në Turqi bën thirrje për investim: Shqipëria mund të bëhet fronti i ri i naftës

ekuiliber.com ...

Kryeministri Rama mbajti një fjalim gjatë punimeve të Kongresit Botëror të Naftës që nisi punimet këtë të hënë në Stamboll, Turqi. Ky është momenti më i mirë për të investuar në industrinë e gazit në Shqipëri’, deklaroi sot Kryeministri Edi Rama para drejtuesve të nivelit të lartë nga kompanitë lider në fushën e energjisë, gjatë […]