Archive For The “Lajme” Category

Mediat britanike jehonë kriminalitetit shqiptar: 50 banditë shqiptarë arrestohen çdo javë

ekuiliber.com ...

tregun e tyre më çdo kusht. Në total, vitin e kaluar, policia arrestoi të 8% kriminel shqiptar më shumë se në vitin 2015. Mijëra shqiptarë që jetojnë në Britani të Madhe dyshohet se kanë identitet fals, ata supozohet të jenë nga Kosova fqinje, duke pretenduar persekutimin gjatë konfliktit rajonal 18 vjet më parë.Britania tani po […]

 

Media serbe: Haradinaj ka hequr nga programi qeveritar Ushtrinë dhe Trepçën

ekuiliber.com ...

Drejtori i të ashtuquajturës Zyrë për Kosovën Marko Gjuriq ka deklaruar se Lista Srpska qartë është obliguar se do të luftojë kundër formimit të Ushtrisë së Kosovës, transmeton Koha.net. Gjuriq, siç përcjell veçernje novosti ka vlerësuar se Lista Srpska tashmë ka bërë hapin e parë dhe ka vepruar ashtu që formimi i Ushtrisë së Kosovës […]

 

Lista e plotë e partive bashkë me numra për zgjedhjet lokale /Foto/

ekuiliber.com ...

Komisioni Qendror i Zgjedhjeve organizoi këtë të hënë ceremoninë e tërheqjes së shortit për renditjen e Subjekteve Politike në Fletëvotimin e Zgjedhjeve Lokale të cilat do të mbahen më 22 tetor 2017. KQZ ka certifikuar 91 subjekte politike për zgjedhjet lokale, transmeton Klan Kosova. Gjithsejtë janë 91 Subjekte Politike, prej tyre 1 Koalicion; 35 Parti […]

 

OKB: Vetëm 1.7 milionë shqiptarë do të mbesin në fund të këtij shekulli

ekuiliber.com ...

Projeksionet globale mbi popullsinë nga viti 1950 deri në vitin 2100 tregojnë për një rënie drastike të popullsisë shqiptare, sipas të dhënave të Organizatës së Kombeve të Bashkuara. Në vitin 2100, popullsia e Shqipërisë do të jetë 1,754,540 banorë, me një rënie prej 1.2 milionë personash nga popullsia aktuale (2.9 milionë) sipas portalit të OKB. […]

 

Kurti: Shteti i Kosovës po mirret peng

zeropese.com ....

Deputeti i Lëvizjes Vetëvendosje, Albin Kurti ka shkruar se 62 votat në Kuvend që votuan dje kryeparlamentarit, e që nesër duan ta votojnë kryeministrin, janë vetëm shumicë teknike, transmeton Periskopit.Ai thotë se 58 deputetët e tjerë janë shumicë shqiptare dhe kanë shumë më tepër vota qytetarësh të Kosovës.Në profilin e tij, Kurti shkruan se prej […]

 

Hungaria mohon kalimin ilegal të kufirit nga kosovarët

ekuiliber.com ...

Zyrtarë të Ambasadës së Hungarisë në Kosovë kanë thënë për gazetën “Zëri” se nuk kanë evidentuar së fundmi raste të kalimit ilegal të kufirit në shtetin e tyre nga kosovarët. Në anën tjetër, të mërkurën mbrëma disa autobusë janë nisur nga Prishtina për në Beograd me synim vendet e BE-së. Më fëmijë para duarsh që […]

 

Paditet Spartak Ngjela për ekstremizëm dhe nxitje të ndasisë fetare

ekuiliber.com ...

Një shkrim i postuar në Facebook nga avokat Spartak Ngjela, i cili shpërtheu ndaj myftiut të Tiranës në lidhje me debatin e shumëpërfolur nëse është mbuluar figura e Skënderbeut, ka sjellë edhe kundërpërgjigjen nga vetë Ylli Gurra. Mjaft i drejtëpërdrejtë në këtë analizë, Ngjela parashtron pyetjen nëse shqiptarët kanë forcë që të arrestojnë dhe të […]

 

Faktet e mbështetjes që myslimanët e Arakanit i kanë dhënë shqiptarëve në kohën e Perandorisë Osmane

ekuiliber.com ...

Shkrimtari hulumtues Arif Emre Gündüz ka arritur të gjejë në arkivat osmane dokumentin i cili bën fjalë për ndihmën që myslimanët e Arakanit dhanë ndaj osmanlinjve. Agjencia Turke e Lajmeve Anadolli (AA) bën të ditur se shkrimtari hulumtues Arif Emre Gündüz pas deklaratave të presidentit Recep Tayyip Erdoğan se myslimanët e Arakanit në luftërat e […]

 

Erdogan: Turqia do të dërgojë 10.000 tonë ndihma të tjera për myslimanët e Arakanit

ekuiliber.com ...

Presidenti i Turqisë, Recep Tayyip Erdogan, njëherësh kryetar i Partisë për Drejtësi dhe Zhvillim (Partia AK), njoftoi të mërkurën se myslimanëve të Arakanit në Mianmar do t’u dërgohen 10.000 tonë ndihma në një fazë të dytë… Presidenti i Turqisë, Recep Tayyip Erdogan, njëherësh kryetar i Partisë për Drejtësi dhe Zhvillim (Partia AK), njoftoi të mërkurën se […]

 

Ja se si klerikët e Katedrales e hedhën në tokë flamurin kombëtar dhe atë të Kosovës /Video/

ekuiliber.com ...

Një skandal ka ndodhur gjatë ceremonisë së shugurimit të Katedrales “Nënë Tereza” në Prishtinë ku është përdhosur flamuri kombëtarë dhe ai i Kosovës. Në pamjet më poshtë mund të shihet qartë se për flamujt nuk ka pasur vend në tryezën e shtruar dhe se klerikët vendin “më të përshtatshëm” për flamurin Kuq e Zi dhe […]