Archive For The “Islami është vet shkenca” Category

Ja çfarë i ndodh trupit kur thua ALLAH /Video/

ekuiliber.com ...

Doktori i njohur nga Gjakova Ali Iljazi në videon e mëposhtme flet se çfarë i ndodh trupit kur thua ALLAH, për ta dëgjuar klikoni më poshtë:    

 

Nusret Kurtishi – Adem Jashari

ekuiliber.com ...

 

 

Shkencëtarë thonë se agjërimi rigjeneron sistemin imunitar

tumblr_m1105mJ3Le1qfb46yo1_500_large

Agjërimi për më pak se tre ditë mund të rigjenerojë gjithë sistemin imunitar, madje edhe tek personat e moshuar, kanë zbuluar shkencëtarët. Edhe pse dietat e shpejta janë kritikuar nga nutritionistët të cilët kanë thënë se lë pasoja të këqija në shëndet, hulumtimet e reja kanë gjetur se agjërimi ndikon në qelizat të cilat prodhojnë […]

 

Dhjetë dobitë e pabesueshme të agjërimit

ramadan-greetings1

Agjërimi është praktikë e mirë, nëse aplikohet në mënyrë të duhur. Ndihmon në eliminimin e toksinave/helmeve nga trupi, redukton sheqerin dhe yndyrën në gjak. Krijon shprehi të të ushqyerit të shëndetshëm dhe rritë imunitetin. Këtu janë 10 dobitë më të mëdha që mund të i përfitoni nga agjërimi. 1. Agjërimi rritë detoksifikimin Ushqimet e përpunuara […]

 

Fituesi i Nobelit, japonezi Joshinori Ohsumi tregon se si pastrohet trupi nga qelizat e panevojshme gjatë Ramazanit

ekuiliber.com ...

Shkencëtari japonez Joshinori Ohsumi, ka zbuluar programin e quajtur Otofazhoni, i cili është pastrimi i trupit nga qelizat e paduhura, pastrim që ndodhë gjatë qëndrimit etur dhe uritur. Duke qëndruar të uritur mutacionet gjenetike, sëmundja e kancerit dhe norologjike, është parë se janë shëruar. Shkencëtari japonez ka vërtetuar tezën e tij se qëndrimi pa ushqim […]

 

Besimi në Zot ndihmon në luftimin e diabtetit

1 (1)

Besimi në Zot mund të ndihmojë për të luftuar diabetin, thuhet në një hulumtim të ri. Pranimi se dikush e krijoi dhe tani sundon universin, inkurajon diabetikët e gjendjes vdekjeprurëse për të miratuar një dietë të shëndetshme, transmeton Klan Kosova. Ndjenja e sigurt nën kujdesin e Perëndisë e bën më të lehtë për pacientët të […]

 

Këto janë sekretet e shamisë sipas studimeve shkencore

ekuiliber.com ...

Një studim i ri shkencor ka vërtetuar se gruaja, që bart shaminë dhe është kureshtare për këtë, ndjehet psikikisht dhe emocionalisht më mirë në raport me qasjen pozitive ndaj vetvetes sesa gruaja që nuk bart shaminë. Si ndodhë kjo? Sekretin e kësaj na e zbulon Universiteti Westminster nëpërmjet një punimi të publikuar në revistën angleze […]

 

Shkencëtarët thonë se lutja Islame, namazi, është ilaç për stresin dhe problemet me shpinë

640x392_14833_263217

Shkencëtarët thonë se lutja Islame (e njohur si namaz) që muslimanët e kryejnë pesë herë në ditë mund të jetë e mirë për shpinën, nëse bëhet ashtu siç duhet. Rezultatet janë publikuar në studimin shkencor me titull “Studimi ergonomik i lëvizjeve të trupit gjatë lutjeve muslimane me ndihmën e modelimit digjital” në revistën shkencore ” […]

 

Misvaku antibakterial, brusha që i pastronin dhëmbët myslimanët para 1500 vjetëve

EKUILIBER.COM ...

Misvak do të thotë rrënjë të bimës së caktuar e cila rritet në shkretëtirë të cilës i hiqet lëkura përreth dhe pastaj ajo shndërrohet në formë të fijeve të brushës dhe me të pastrohen dhëmbët. Pejgamberi i fundit i myslimanëve Muhamedi a.s, përmes shpalljes hyjnore i mësoi njerëzimit para 1500 vjeteve forma të logjikshme dhe […]

 

Kompania europiane reklamon misvakun si diçka të re dhe e shet për afro 5 dollarë

EKUILIBER.COM ...

Kohët e fundit Kompania çeke ‘Yoni’ ka publikuar një video promovuese të një produkt të ri, siç e quajnë ata “revolucionar”, por që në të vërtetë ai është vetëm një term tjetër për atë që shumica prej nesh e njohim si misvak. Kjo kompani, përmes një video, po e reklamon këtë produkt si brushë dhëmbësh, […]