Category: Fokus

1 2 3 4 5 52 30 / 513 POSTS
Zvicër: Plaku 80 vjeçar pranon Islamin sepse një i ri Shqipëtar e mbikëqyrte atë

Zvicër: Plaku 80 vjeçar pranon Islamin sepse një i ri Shqipëtar e mbikëqyrte atë

Një ngjarje madhështore ka ndodhur këto ditë në Zvicër ku një plak Françez (afro 80 vite) deklaroi shehadetin për shkak se një i ri shqiptarë kujdesej ...
Gruaja erdhi për të protestuar kundër Islamit, u largua me një përqafim dhe me një Kur’an

Gruaja erdhi për të protestuar kundër Islamit, u largua me një përqafim dhe me një Kur’an

Një protestë mbarëkombëtare anti-Islame e quajtur Tubimi Global Për Njerëzimin ishte organizuar në Shtetet e Bashkuara të Amerikës nga një grup i njoh ...
Zvicra do të prodhojë ilaçin natyral sipas sures Jusuf që rikthen shikimin deri në 99%

Zvicra do të prodhojë ilaçin natyral sipas sures Jusuf që rikthen shikimin deri në 99%

Në të ardhmen, një kompani farmaceutike zvicerane do të fillojë prodhimin e ilaçit të quajtur ” Kura Kur’anore”. Ky medikament u zbulua nga Abdul ...
Në Stamboll u mbajtë takimi i dytë i Këshillit të Fetvave

Në Stamboll u mbajtë takimi i dytë i Këshillit të Fetvave

Me datë 16 -17 dhjetor në Stamboll të Turqisë u mbajt takimi i dytë i Këshillit të Fetvave pranë Organizatës Islame të shteteve të Evroazisë ku morën ...
FSI shënon 25-vjetorin e themelimit

FSI shënon 25-vjetorin e themelimit

Me një ceremoni solemne, sot më datë 19.12.2017, Fakulteti i Studimeve Islame i Prishtinës shënoi 25-vjetorin e themelimit. Ceremonia solemne me këtë ...
Mehdi Gurra: Islami po shkatërrohet, në Tiranë ka 114 kishadhe vetëm 7 xhami

Mehdi Gurra: Islami po shkatërrohet, në Tiranë ka 114 kishadhe vetëm 7 xhami

TIRANË(AA) - Kryetari i Shoqatës Alternativa e së Ardhmes (ALSAR), Mehdi Gurra(në foto), ka reaguar pas komenteve dhe pretendimeve të fundit në rrje ...
Muslimanja shpallet “heroina e vitit 2017” në Suedi

Muslimanja shpallet “heroina e vitit 2017” në Suedi

Fatma Ipek Alci e cila është me orgjinë nga Turqia është shpallur “heroina e vitit 2017” në Suedi. Nëna e 7 fëmijëve u votua më shumë nga publiku për ...
Profesori i UP-së, Isa Memishi fiton çmimin “Translation and International Understandingʺ të Katarit

Profesori i UP-së, Isa Memishi fiton çmimin “Translation and International Understandingʺ të Katarit

Juria profesionale për ndarjen e çmimit “Translation and International Understandingʺ ka vlerësuar dhe ka shpërblyer kontributin e prof. asoc. dr. Isa ...
“Përmes grindjes vëllazërore synohet riprojektimi i botës islame”

“Përmes grindjes vëllazërore synohet riprojektimi i botës islame”

Erdoğan: Për botën islame po bëhen përpjekje për ta riprojektuar përmes grindjes vëllazërore, gjakderdhjes dhe lotëve, ashtu si një shekull më parë. ...
Haskuka nis mandatin me xhuma

Haskuka nis mandatin me xhuma

Kryetari i ri i Prizrenit, Mytaher Haskuka, ka vendosur ta nis mandatin me lutje. Dy ditë pasi mori mandatin nga Ramadan Muja, ai është parë në një ...
1 2 3 4 5 52 30 / 513 POSTS