Archive For The “Fokus” Category

Numri i fundit i “TIME” me një muslimane në kopertinë: ja kush është Ilhan Omar

ekuiliber.com ...

Pothuajse një vit më parë, Minesota bëri historinë pas zgjedhjes së Ilhan Omar, një ish-refugjate muslimane me prejardhje somaleze në legjislaturën e shtetit amerikan. Që atëherë, Omar ka frymëzuar shumëkënd me luftën e saj për përfaqësimin e pakicave, duke përfshirë edhe prestigjiozen Time. Së fundi, revista paraqiti Omar në kopertinën e saj të 18 shtatorit, e […]

 

Karadavi thirrje vendeve islame për “Arakanin”

ekuiliber.com ...

“Vendet islame nëse dëshirojnë mund të kryejnë presion ekonomik dhe politik duke përdorur marrëdhëniet ndërkombëtare ndaj qeverisë mizore të Mianmarit”. Kryetari i Unionit Botëror të Dijetarëve Muslimanë, Jusuf el-Karadavi, iu ka bërë thirrje botës islame dhe vendeve arabe për të kaluar në veprim kundër masakrave të kryera ndaj muslimanëve të Arakanit (Rohingya), raporton Anadolu Agency […]

 

Kisha mbyll dyert për viktimat e uraganit në Houston, xhamitë hapin

ekuiliber.com ... ... ...

uraganit në Houston, xhamitë hapin Një kishë e madhe në Houston ka mbyllur dyert pas uraganit Harvey, i cili ka shkaktuar përmbytje të mëdha, duke detyruar mijëra banorë të largohen nga shtëpitë e tyre. Mbylljen e kishës e ka bërë të ditur pastori Joel Osteen përmes një postimi në Facebook, në të cilin ai ka […]

 

Në Arabinë Saudite kanë mbërritur 1.7 milionë haxhinj

ekuiliber.com ...

Numri i muslimanëve të cilët kanë mbërritur në Arabinë Saudite për të kryer ritualin e sivjemë të haxhit ka mbëritur në 1.723.793, raporton Anadolu Agency (AA). “Përfundimisht me të dielën, numri i haxhinjve të cilët kanë arritur në Arabinë Saudite përmes rrugës ajrore është 1.620.592, ndërsa numri i atyre që kanë mbëritur përmes rrugës tokësore […]

 

BIK: Kurbani është dispozitë Fetare – mos bien në lajthitje nga individë të ndryshëm

ekuiliber.com ...

Jemi në prag të festës së Kurban Bajramit, që, siç dihet, është ndër festat kryesore për besimtarët myslimën. Festa e Kurban Bajramit vjen pasi besimtarët kryejnë një ndër kushtet themelore të fesë – Haxhin. Përveç, kryerjes së Haxhit, besimtarët në këtë festë janë të obliguar që të therin edhe kurbanin. Therja e kurbanit është e […]

 

Njoftimi zyrtar i BIK-ut rreth festës së Kurban – Bajramit

ekuiliber.com ...

Kryesia e Bashkësisë Islame të Kosovës njofton besimtarët dhe opinion e gjerë se dita e parë e festës së Kurban – Bajramit, është ditën e premte më 1 shtator 2017. Manifestimi qendror për territorin e Kosovës, kushtuar festës së Kurban – Bajramit, mbahet në Xhaminë e Madhe në Prishtinë Manifestimi fillon në ora 5:15, me […]

 

Emocionale, këngëtarja amerikane këndon suren El-Fatiha

ekuiliber.com ...

Siç raporton portali „Marocco World News“, thuhet se këngëtarja amerikane, Jennifer Grout, ka pranuar edhe Islamin. Ajo për momentin është duke studiuar në Maroku. Ajo në këtë video, pos që këndon suren El-Fatiha, e shqipton e shehadetin, deklaratën e pranimit të Islamit. Për më tepër, shikojeni videon:  

 

Në 30 vitet e ardhshme muslimanët komuniteti më i madh fetar në Vjenë

ekuiliber.com ...

Studimi i Institutit për demografi në Vjenë ka konfirmuar një rritje të konsiderueshme të numrit të muslimanëve në Austri. Sipas tyre, aktualisht, rreth 700.000 njerëz deklarohen si pjesëtarë të fesë islame … Sipas studimit të këtij Instituti, në vitin 2046 çdo i tretë banor i Vjenës mund të jetë pjesëtarë i fesë islame. Hulumtimi ka […]

 

Kosova vendi i tretë më fetar në botë

ekuiliber.com ...

Kosova është vendi i tretë më religjioz në Botë së bashku me Indinë, Bregun e Fildishtë, Ganën dhe Papua New Guinea. Kjo sipas Gallup International Poll. Sipas raportit të këtij viti, vendi më religjioz në Botë është Tajlanda, ku 98% e popullsisë janë deklaruar besimtarë.  Në vendin e dytë renditet Nigeria me 97%, ndërsa Kosova, […]

 

Turqi, një 12-vjeçare për pesë muaj bëhet hafize e Kuranit

ekuiliber.com ...

Gamze Huylu rikujtoi se qëllimin e saj, që të bëhet hafize, e arriti për një periudhë shumë të shkurtër, pesë muaj, duke falënderuar të gjithë, fillimisht familjen dhe mësuesit, të cilët e ndihmuan në realizimin e kësaj.  Vajza me emrin Gamze Huylu nga Bozkir në Konya të Turqisë në moshën 12-vjeçare është bërë hafize e […]