Archive For The “Fokus” Category

Festival i ushqimit hallall në Londër, mbi 100 ekspozues ndërkombëtarë

ekuiliber.com ...

Festivali mbahet në Tobacco Dock të famshëm në Londrën lindore, dhe 18,000 vizitorë pritet të kenë mundësinë të shijojnë ushqimin dhe pijet më të larta hallall Këtë fundjavë në Londër mbahet Festivali i ushqimit hallall në të cilin do të marrin pjesë më shumë se 100 ekspozues ndërkombëtarë, raporton Anadolu Agency (AA). Festivali mbahet në […]

 

Shteti me vetëm 16 % muslimanë: Singapori me një presidente me hixhab

ekuiliber.com ...

Qeveria e Singaporit, të mërkurën, më 13.09.2017, ka njoftuar se zonjën Halime Jakub, krye-parlamentaren e mëhershme, e kanë zgjedhur për kryetare të shtetit dhe atë pasi që komisioni përgjegjës zgjedhor kishte deklaruar se ajo ishte i vetmi kandidat i kualifikuar për të marrë një pozitë të tillë. Me qëllim të përforcimit të unitetit të shtetit […]

 

Xhamia e Orlandos hap dyert për të evakuarit nga uragani “Irma”

zeropese.com ....

Komuniteti musliman i Orlandos ka hapur dyert pasi miliona njërëz u detyruan të largohen pasi uragani ‘Irma’ udhëtoi në brigjet perëndimore të Floridës. Xhamia postoi lajmin në rrjetet sociale dhe përgjigjjet kanë qenë pozitive, përcjell KohaIslame. “Nqse po kërkoni një vend për të ndejtur gjatë uraganit Irma, xhamia Jama dhe Mago do të hapin dyert për […]

 

Unioni Botëror i Dijetarëve Muslimanë kërkon nga Riadi lirimin e dijetarëve muslimanë

ekuiliber.com ...

Të hënën, aktivistët raportuan në median sociale se autoritetet saudite kishin arrestuar më shumë se 20 predikues dhe dijetarë muslimanë për arsye të paspecifikuara.  Unioni Botëror i Dijetarëve Muslimanë ka kritikuar arrestimin e raportuar të predikuesve dhe dijetarëve muslimanë në Arabinë Saudite, në mesin e të cilëve gjendet predikuesi i njohur Selman al-Aude, njëherësh anëtar […]

 

Shikoni se si 1200 persona në Filipine pranojnë Islamin përnjëherë

ekuiliber.com ...

Në videon e më poshtme do të mund të shihni se si 1200 persona në Filipine pranojnë islamin përnjëherë  

 

Vetëm Xhamitë po i bëjnë ballë Uraganëve në ShBA

ekuiliber.com ...

Banorët e zonave të gjendura në rrugën e uraganit Irma, stuhia më e fuqishme e një dekade në Atlantik, janë paralajmëruar për pasoja “potencialisht shkatërrimtare” e u është kërkuar të marrin masa. Në Ki Uest të Floridës, autoritetet kanë lëshuar një urdhër detyrues evakuimi. Irma është uragan i kategorisë së pestë, niveli më i lartë […]

 

Vajzat myslimane shqiptare të Korçës shkonin në shkollë që 500 vjet më parë

ekuiliber.com ...

VAJZAT MYSLIMANE TE KORÇES SHKONIN NË SHKOLLË QË 500 VJET MË PARË Shkolla e parë në Shqipëri për vajza dhe djem u ndërtua në Korçë 500 vjet më parë nga themeluesi i saj, Iljaz bej Mirahori. Deri më sot si shkolla më të hershme të vendit janë përmendur shkolla e fshatit Velë në Mirditë, ndërtuar […]

 

Shtohet interesimi për mësim në Medrese ne Maqedoni

ekuiliber.com ...

Edhe përkundër shumë insistimeve që kjo Medrese të akreditohet si shkollë e mesme në kuadër të shtetit, e njëjta ende është në kuadër të BFI-së dhe pas përfundimit të shkollimit nxënësit e kanë të vështirë të pranohen në të gjitha universitet, ndërsa më të sigurt e kanë pranimin vetëm në fakultetin teologjik Në Medresenë Isa […]

 

Samiti i OBI-t, miratohet raporti për muslimanët e Arakanit

ekuiliber.com ...

Në Samitin e Shkencës dhe Teknologjisë të Organizatës për Bashkëpunim Islam (OBI) që po mbahet në Astana të Kazakistanit njoftohet se është miratuar raporti përfundimtar në lidhje me muslimanët e Arakanit (Rohingya), të cilët së fundmi janë përballur me dhunë dhe masakra nga ushtria e Mianmarit dhe budistët radikalë, raporton Anadolu Agency (AA). Presidenti i […]

 

Erdoan: Vendet islame duhet të bashkëpunojnë, energjia nuk duhet harxhuar me kriza

ekuiliber.com ...

Presidenti Rexhep Tajip Erdoan (Recep Tayyip Erdoğan) tha se shtetet islame duhet të përpiqen së bashku për Arakanin. Presidenti Rexhep Tajip Erdoan (Recep Tayyip Erdoğan) tha se shtetet islame duhet të përpiqen së bashku për Arakanin. Presidenti Erdoan mbajti një fjalim në hapjen e Samitit të Shkencës dhe Teknologjisë së Organizatës së Bashkëpunimit Islam që […]