Archive For The “#eShqip” Category

Serbia paralajmëron luftë nëse bashkohen Kosova e Shqipëria

EKUILIBER.COM ...

Një politikan i lartë nga Qeveria e Serbisë ka paralajmëruar se mund të shpërthejë një luftë tjetër në Ballkan nëse Shqipëria provon të bashkohet më Kosovën. Ai madje ka bërë thirrje drejt Perëndimit që ta dënojë një plan të tillë, shkruan RT.com, transmeton Klan Kosova. Kryeministri i Serbisë, Aleksandër Vuçiq ka thënë se bashkimi i […]

 

Qosja thotë se në institucionet e larta kemi zyrtarë që kanë politikë jugosllave ndaj Shqipërisë

EKUILIBER.COM ...

Në institucionet më të larta të Kosovës kemi zyrtarë, në politikën dhe në ideologjinë e të cilëve ende është e përmbajtur ideologjia e Serbisë dhe e Jugosllavisë ndaj Shqipërisë, prandaj edhe ndaj çdo ideje të bashkimit të saj me Kosovën, ka shkruar akademiku, Rexhep Qosja, në llogarinë e tij në Facebook, njofton Klan Kosova. Qosja […]

 

Dr. Skinner: Serbët kanë trafikuar organet e shqitarëve gjatë luftës

EKUILIBER.COM ...

Në raportin e Komisionit Ndërkombëtar për Persona të Zhdukur, thuhet se gjatë luftës në Kosovë, në mesin e viktimave civile, të cilat janë gjetur në varrezat e masive në Serbi, janë ngritur dyshime serioze për heqjen e organeve të civilëve shqiptarë, që ishin marrë peng nga forcat serbe në Kosovë, Ky raport është hartuar nga […]

 

Erdogan: E gjithë Greqia në vitin 2050, do të jetë Shqipëri, Ballkani është tokë Ilire /Foto/

EKUILIBER.COM ...

Një gazetë turke ka “tërbuar” grekët për shkak të publikimit të një hartë me kufijtë e ndryshuar të Europës. Sipas gazetës turke “Star”, Greqia nuk do të ekzistojë më, por do të jenë shqiptarët që do të shtrihen deri në territoret greke. Ky fakt i ka tërbuar mediat greke, duke pasur parasysh marrëdhëniet e Greqisë […]

 

Shokohen shkencëtarët me këtë zbulim për Kosovën dhe Shqipërinë

ekuiliber.com ...

Të gjithë banorët e Europës janë kushërinj të largët me njëri tjetrin, thonë shkencëtarët.Një studim i Universitetit të Kalifornisë ka gjurmuar origjinën fisnore të popujve të Europës. Sipas studiuesve Coop dhe Ralph, paraardhësit e italianëve kanë qenë fis me ata të spanjollëve.  Ndërsa paraardhësit e shqiptarëve kanë pasur lidhje gjaku me ata të grekëve dhe […]

 

E kallin Serbinë, nxënësit e shkollës së mjekësisë nga Novi Pazarit, me valle shqiptare dhe hartën e Republikës së Kosovës

EKUILIBER.COM ...

Për shkak të reagimeve të disa shovinistëve, me rastin e paraqitjes së nxënësve të shkollës së mjekësisë së N. Pazarit me valle shqiptare dhe me hartën e Republikës së Kosovës së Pavarur, reagoi drejtori i qendrës kulturore të Novi Pazarit Husein Memiq, i cili iu drejtua opinionit nëpërmjet rretit social facebok.   Në mes tjerash  Husein […]

 

Mesut Ozil pëlqen flamurin shqiptar /Foto/

ekuiliber.com ...

Mesut Ozil ka shoqëri shumë të mirë me Shkodran Mustafin. Turku ka publikuar një foto me shqiptarin në stërvitjet e Arsenalit. “Gjithmonë kundërshtar i fortë në çdo seancë stërvitore”, ka shkruar Ozil në Facebook, përcjellë “lajmi.net”. Ai ia ka shtuar komentit edhe flamujt e Turqisë, Gjermanisë dhe Shqipërisë. /Lajmi.net/  

 

Në Francë nuk mësohet gjuha shqipe

EKUILIBER.COM ...

Ministri i Diasporës, Valon Murati, po qëndron në Francë, në kuadër të vizitës që po u bën bashkatdhetarëve. Vizitës së ministrit Murati i parapriu një takim pune në Universitetin e Lionit, të cilin e zhvilloi bashkë me  ambasadorin e Kosovës në Francë, Qëndrim Gashi. Në këtë takim u bisedua për thellimin e bashkëpunimit mes dy […]

 

Kryqtarët janë armiqtë më të egër të Shqipërisë

EKUILIBER.COM ...

Falangat latine iu deshën disa shekuj ta zhduknin besimin ilir, por nuk ia arritën qëllimit, e ilirë paganë kishte edhe atëherë kur erdhi Perandoria Otomane. Të dhënat angleze, pse jo edhe ato që kanë mbetur në shekuj në ndërgjegjen e popullit shqiptar e shpjegojnë këtë. Por çfarë është krishterimi dhe kush e përhapi atë fe? […]

 

Historianët kundër ratifikimit të Demarkacionit

EKUILIBER.COM ...

Kryesia e Lidhjes se Historianëve të Kosovës “Ali Hadri” dega në Deçan ka theksuar se po përcjellë me vëmendje zhvillimet e fundit në vend rreth procesit të Demarkacionit në mes të Kosovës dhe Malit të Zi dhe iniciativës për ri-procedim në Kuvendin e Republikës se Kosovës.  Historianët e Deçanit në një kumtesë për media kanë […]