Archive For The “#eShqip” Category

Parashikimet për botën me veç katër gradë Celsius më shumë: Tokat shqiptare do të bëhen shkretëtira?! /Foto/

zeropese.com ....

Një numër shumë i vogël i shkencëtarëve kanë dyshime se ndryshimi klimatik po ndodh dhe se është shkaktuar nga njeriu. Ndërkaq, shumica e njerëzve të rëndomtë vështirë e pranojnë ngrohjen globale që është pasojë e mospërfilljes së tyre ndaj shkatërrimit të natyrës. Sipas parashikimeve, Polinezia do të zhduket e zhytur nën ujë. Pakistani dhe India […]

 

“Shqipëria dhe Turqia janë partnerë natyralë”

EKUILIBER.COM ...

“Për ne Shqipëria nuk është një shtet si gjithë shtetet e tjera. Kemi marrëdhënie shumë të mira dhe kemi më shumë shtetas shqiptarë se sa ka këtu”, tha Arslan. Është zhvilluar në Tiranë aktiviteti në kuadër të përfundimit të kërkimit mbi organizimin sindikal të punonjësve të administratës publike në Shqipëri, raporton Anadolu Agency (AA). Projekti […]

 

Qyteti i alfabetit pa shkolla shqipe

EKUILIBER.COM ...

Brikenda Rexhepi Shqiptarët e anës së Manastirit janë rrëfim më vete. Grushti që i ka goditur ata ka qenë më i fortë. Një qytet me shumicë shqiptare konfesionesh të ndryshme, ku merrte formë çdo iniciativë e organizuar me karakter kombëtar, më 1913 mbeti jashtë trungut shqiptar. 104 vjet pas, vetëm rreth 10 për qind e […]

 

Kur shqiptarët e Maqedonisë ishin ‘zonë e lirë’ në kohën e Mulla Jakup Asipit/Video/

Kur shqiptarët e Maqedonisë ishin ‘zonë e lirë’ në kohën e Mulla Jakup Asipit/Video/

 

 

Në Zvicër jetojnë 111.944 shtetas të Kosovës

EKUILIBER.COM ...

Migrimi i të huajve ka shënuar rënie prej 3.4% në mes të janarit dhe marsit 2017. Në të njëjtën kohë edhe braktisja e Zvicrës ka shënuar rënie prej 4.6%. Migracioni “neto” në Zvicër (që do me thënë numri që mbetet pasi të hiqet pjesa e atyre që e kanë lëshuar vendin) gjatë tremujorit të parë […]

 

Serbia paralajmëron luftë nëse bashkohen Kosova e Shqipëria

EKUILIBER.COM ...

Një politikan i lartë nga Qeveria e Serbisë ka paralajmëruar se mund të shpërthejë një luftë tjetër në Ballkan nëse Shqipëria provon të bashkohet më Kosovën. Ai madje ka bërë thirrje drejt Perëndimit që ta dënojë një plan të tillë, shkruan RT.com, transmeton Klan Kosova. Kryeministri i Serbisë, Aleksandër Vuçiq ka thënë se bashkimi i […]

 

Qosja thotë se në institucionet e larta kemi zyrtarë që kanë politikë jugosllave ndaj Shqipërisë

EKUILIBER.COM ...

Në institucionet më të larta të Kosovës kemi zyrtarë, në politikën dhe në ideologjinë e të cilëve ende është e përmbajtur ideologjia e Serbisë dhe e Jugosllavisë ndaj Shqipërisë, prandaj edhe ndaj çdo ideje të bashkimit të saj me Kosovën, ka shkruar akademiku, Rexhep Qosja, në llogarinë e tij në Facebook, njofton Klan Kosova. Qosja […]

 

Dr. Skinner: Serbët kanë trafikuar organet e shqitarëve gjatë luftës

EKUILIBER.COM ...

Në raportin e Komisionit Ndërkombëtar për Persona të Zhdukur, thuhet se gjatë luftës në Kosovë, në mesin e viktimave civile, të cilat janë gjetur në varrezat e masive në Serbi, janë ngritur dyshime serioze për heqjen e organeve të civilëve shqiptarë, që ishin marrë peng nga forcat serbe në Kosovë, Ky raport është hartuar nga […]

 

Erdogan: E gjithë Greqia në vitin 2050, do të jetë Shqipëri, Ballkani është tokë Ilire /Foto/

EKUILIBER.COM ...

Një gazetë turke ka “tërbuar” grekët për shkak të publikimit të një hartë me kufijtë e ndryshuar të Europës. Sipas gazetës turke “Star”, Greqia nuk do të ekzistojë më, por do të jenë shqiptarët që do të shtrihen deri në territoret greke. Ky fakt i ka tërbuar mediat greke, duke pasur parasysh marrëdhëniet e Greqisë […]

 

Shokohen shkencëtarët me këtë zbulim për Kosovën dhe Shqipërinë

ekuiliber.com ...

Të gjithë banorët e Europës janë kushërinj të largët me njëri tjetrin, thonë shkencëtarët.Një studim i Universitetit të Kalifornisë ka gjurmuar origjinën fisnore të popujve të Europës. Sipas studiuesve Coop dhe Ralph, paraardhësit e italianëve kanë qenë fis me ata të spanjollëve.  Ndërsa paraardhësit e shqiptarëve kanë pasur lidhje gjaku me ata të grekëve dhe […]