Category: Ekonomi

1 2 3 20 / 21 POSTS
Çmimi i naftës së papërpunuar mbi 70 dollarë për fuçi

Çmimi i naftës së papërpunuar mbi 70 dollarë për fuçi

Çmimi i naftës së papërpunuar e markës Brent, ka kaluar të premten kufirin prej 70 dollarë për fuçi, më saktësisht duke u shtrenjtuar në 70.28 dollarë ...
Indeksi BIST 100 i Bursës së Stambollit sërish arrin vlerë rekord

Indeksi BIST 100 i Bursës së Stambollit sërish arrin vlerë rekord

Bursa e Stambollit sot sërish regjistroi vlerë rekord të indeksit BIST 100, i cili u ngjit në 120.701,92 pikë, raporton Anadolu Agency (AA). Indeks ...
‘1 % e njerëzve më të pasur në botë, fitojnë 82% të pasurisë’

‘1 % e njerëzve më të pasur në botë, fitojnë 82% të pasurisë’

Hendeku mes njerëzve super të pasur dhe pjesës tjetër të botës u zgjerua vitin e kaluar pasi pasuria vazhdonte të ishte në pronësi të një pakice të vo ...
Centrali i parë bërthamor lundrues në botë do të testohet në qershor

Centrali i parë bërthamor lundrues në botë do të testohet në qershor

Rajoni autonom rus Chukotka njoftoi se centrali i parë bërthamor lundrues (FNPP) do të dërgohet në qytetin port veriperëndimor të Rusisë, Murmansk, pë ...
Kinë, rritje ekonomike prej 6,9 për qind në vitin 2017

Kinë, rritje ekonomike prej 6,9 për qind në vitin 2017

Ekonomia e Kinës në vitin 2017 ka shënuar rritje për 6,9 për qind, transmeton Anadolu Agency. Byroja Kombëtare Statistikore e Kinës, njoftoi që vit ...
Turkish Airlines në vitin 2017 ka rritur numrin e pasagjerëve me 9,3 për qind

Turkish Airlines në vitin 2017 ka rritur numrin e pasagjerëve me 9,3 për qind

Kompania ajrore turke, Turkish Airlines (THY) ka rritur numrin e pasagjerëve me 9.3 për qind në vitin 2017 krahasuar me vitin e kaluar, transmeton Ana ...
OKB: Çmimet e ushqimit shënojnë rritje në nivel global

OKB: Çmimet e ushqimit shënojnë rritje në nivel global

Çmimi global i ushqimit është rritur me 8.2 për qind në vitin 2017, flasin të dhënat e Organizatës së Kombeve të Bashkuara për Ushqim dhe Agrokulturë ...
“Brexit nuk do të dëmtojë tregtinë midis Turqisë dhe Britanisë”

“Brexit nuk do të dëmtojë tregtinë midis Turqisë dhe Britanisë”

Ministri i Ekonomisë i Republikës së Turqisë, Nihat Zeybekçi, tha se Brexit-i nuk do të ketë ndikim negativ në lidhjet ekonomike midis Londrës dhe Ank ...
Ulet vlera e Bitcoin-it pasi Koreja e Jugut po shqyrton ndalimin e tij

Ulet vlera e Bitcoin-it pasi Koreja e Jugut po shqyrton ndalimin e tij

Ndalesa e mundshme për tregti me valutat dixhitale në Kore të Jugut ka bërë që çmimi i bitcoin-it dhe valutave tjera dixhitale të shënojnë ulje në tre ...
Ndërprerjet e energjisë alarmojnë bizneset

Ndërprerjet e energjisë alarmojnë bizneset

Prodhuesit në Kosovë thonë të jenë në hall të madh me ndërprerjet e shpeshta tëenergjisë elektrike. Sipas tyre, këto ndërprerje, po u shkaktojnë jo ve ...
1 2 3 20 / 21 POSTS