Category: Ekonomi

1 2 3 10 / 23 POSTS
Krimi i organizuar edhe korrupsioni po e mbajnë peng zhvillimin e Kosovës

Krimi i organizuar edhe korrupsioni po e mbajnë peng zhvillimin e Kosovës

Krimi i organizuar, por edhe korrupsioni, vazhdojnë ta pengojnë zhvillimin e Kosovës, vlerësojnë deputetët e Kuvendit të Kosovës dhe njohës të çështje ...
Erdogan: Alkooli dhe droga, armët më të fuqishme të imperialistëve

Erdogan: Alkooli dhe droga, armët më të fuqishme të imperialistëve

Presidenti i Turqisë, Recep Tayyip Erdogan, deklaroi të premten vonë se alkooli dhe droga janë armët më të fuqishme të imperialistëve. Ai mbajti nj ...
Turqia do të marrë mish edhe nga Kosova

Turqia do të marrë mish edhe nga Kosova

Turqia do të lejojë importin e mishit edhe nga Kosova. Ministri i Bujqësisë, Pylltarisë dhe Zhvillimit Rural, Nenad Rikalo, me ftesë të Ministrit t ...
Kryebankieri i Evropës: Bitcoin përbën rrezik shumë të lartë

Kryebankieri i Evropës: Bitcoin përbën rrezik shumë të lartë

Presidenti i Bankës Qendrore Evropiane, Mario Draghi paralajmëroi sot për rrezikun e bitcoinit dhe kriptomonedhave të tjera, si asete shumë të rreziks ...
Investimet turke në Kosovë trefish më shumë se në Serbi

Investimet turke në Kosovë trefish më shumë se në Serbi

Thuhet shpesh me tendencë që Turqia ka investuar në Kosovë vetëm në ndërtimin e xhamive, gjë që nuk përkon me realitetin, interesimin dhe prirjet e in ...
“Bitcoin” po bie, 24 orët e fundit humbi mbi 100 mld dollarë

“Bitcoin” po bie, 24 orët e fundit humbi mbi 100 mld dollarë

Mbi 100 miliard dollarë janë humbjet e “bitcoin” 24 orët e fundit në tregun e kripto valutave. Monedha virtuale më e famshme në botë ra të premten pos ...
Amazon rrit të ardhurat për 38%

Amazon rrit të ardhurat për 38%

Në njoftimin e publikuar nga Amazon, të ardhurat në tremujorin e fundit të vitit 2017, në krahasim me periudhën e njëjtë të një viti më parë, kanë shë ...
E pabesueshme: Kosova importon nga Kina rrëmojësa në vlerë 50 mijë euro

E pabesueshme: Kosova importon nga Kina rrëmojësa në vlerë 50 mijë euro

Ajo që është befasuese në importimin e mallrave në Kosovë ka të bëjë më faktin se ne importojmë edhe rrëmojësa. Ajo që është befasuese në importi ...
Bursa e Stambollit vazhdon të thyej rekorde, rritet vlera e indeksit

Bursa e Stambollit vazhdon të thyej rekorde, rritet vlera e indeksit

Bursa e Stambollit edhe këtë javë vazhdoi me trendin e rritjes të vlerës së indeksit BIST 100, i cili tani arriti vlerën rekorde prej 121.341,20 pikë, ...
Gjermani, papunësia në nivelin rekord të ulët

Gjermani, papunësia në nivelin rekord të ulët

Këtë muaj shkalla e papunësisë ka tejkaluar pritshmëritë e tregut dhe është zvogëluar për 25 mijë persona ndërsa mesatarja është ulur në 5.4 për qind ...
1 2 3 10 / 23 POSTS