Author Archive

‘Do vdes i qetë, pasi masakrova shqiptarët, gjuha e tyre nuk do flitet më’. Mizoritë e gjeneralit grek mbi çamët

ekuiliber.com ...

“Vdes i qetë se bëra ate që doja. Pas lashë rrëke gjaku, tym, blozë, gërmadha; ulurima fëmijësh, nuse dhe gra nudo, që futeshin në furrat e ndezura, që të mos pillnin më shqiptarë… burra të varur, shpuar me bajonetë, gjuha shqipe nuk do të flitet më në tokën helene. Kjo më kënaq mua, ashtu siç […]

 

Vetëm Xhamitë po i bëjnë ballë Uraganëve në ShBA

ekuiliber.com ...

Banorët e zonave të gjendura në rrugën e uraganit Irma, stuhia më e fuqishme e një dekade në Atlantik, janë paralajmëruar për pasoja “potencialisht shkatërrimtare” e u është kërkuar të marrin masa. Në Ki Uest të Floridës, autoritetet kanë lëshuar një urdhër detyrues evakuimi. Irma është uragan i kategorisë së pestë, niveli më i lartë […]

 

Media serbe: Haradinaj ka hequr nga programi qeveritar Ushtrinë dhe Trepçën

ekuiliber.com ...

Drejtori i të ashtuquajturës Zyrë për Kosovën Marko Gjuriq ka deklaruar se Lista Srpska qartë është obliguar se do të luftojë kundër formimit të Ushtrisë së Kosovës, transmeton Koha.net. Gjuriq, siç përcjell veçernje novosti ka vlerësuar se Lista Srpska tashmë ka bërë hapin e parë dhe ka vepruar ashtu që formimi i Ushtrisë së Kosovës […]

 

Vajzat myslimane shqiptare të Korçës shkonin në shkollë që 500 vjet më parë

ekuiliber.com ...

VAJZAT MYSLIMANE TE KORÇES SHKONIN NË SHKOLLË QË 500 VJET MË PARË Shkolla e parë në Shqipëri për vajza dhe djem u ndërtua në Korçë 500 vjet më parë nga themeluesi i saj, Iljaz bej Mirahori. Deri më sot si shkolla më të hershme të vendit janë përmendur shkolla e fshatit Velë në Mirditë, ndërtuar […]

 

Lista e plotë e partive bashkë me numra për zgjedhjet lokale /Foto/

ekuiliber.com ...

Komisioni Qendror i Zgjedhjeve organizoi këtë të hënë ceremoninë e tërheqjes së shortit për renditjen e Subjekteve Politike në Fletëvotimin e Zgjedhjeve Lokale të cilat do të mbahen më 22 tetor 2017. KQZ ka certifikuar 91 subjekte politike për zgjedhjet lokale, transmeton Klan Kosova. Gjithsejtë janë 91 Subjekte Politike, prej tyre 1 Koalicion; 35 Parti […]

 

Shtohet interesimi për mësim në Medrese ne Maqedoni

ekuiliber.com ...

Edhe përkundër shumë insistimeve që kjo Medrese të akreditohet si shkollë e mesme në kuadër të shtetit, e njëjta ende është në kuadër të BFI-së dhe pas përfundimit të shkollimit nxënësit e kanë të vështirë të pranohen në të gjitha universitet, ndërsa më të sigurt e kanë pranimin vetëm në fakultetin teologjik Në Medresenë Isa […]

 

Samiti i OBI-t, miratohet raporti për muslimanët e Arakanit

ekuiliber.com ...

Në Samitin e Shkencës dhe Teknologjisë të Organizatës për Bashkëpunim Islam (OBI) që po mbahet në Astana të Kazakistanit njoftohet se është miratuar raporti përfundimtar në lidhje me muslimanët e Arakanit (Rohingya), të cilët së fundmi janë përballur me dhunë dhe masakra nga ushtria e Mianmarit dhe budistët radikalë, raporton Anadolu Agency (AA). Presidenti i […]

 

Erdoan: Vendet islame duhet të bashkëpunojnë, energjia nuk duhet harxhuar me kriza

ekuiliber.com ...

Presidenti Rexhep Tajip Erdoan (Recep Tayyip Erdoğan) tha se shtetet islame duhet të përpiqen së bashku për Arakanin. Presidenti Rexhep Tajip Erdoan (Recep Tayyip Erdoğan) tha se shtetet islame duhet të përpiqen së bashku për Arakanin. Presidenti Erdoan mbajti një fjalim në hapjen e Samitit të Shkencës dhe Teknologjisë së Organizatës së Bashkëpunimit Islam që […]

 

Numri i fundit i “TIME” me një muslimane në kopertinë: ja kush është Ilhan Omar

ekuiliber.com ...

Pothuajse një vit më parë, Minesota bëri historinë pas zgjedhjes së Ilhan Omar, një ish-refugjate muslimane me prejardhje somaleze në legjislaturën e shtetit amerikan. Që atëherë, Omar ka frymëzuar shumëkënd me luftën e saj për përfaqësimin e pakicave, duke përfshirë edhe prestigjiozen Time. Së fundi, revista paraqiti Omar në kopertinën e saj të 18 shtatorit, e […]

 

OKB: Vetëm 1.7 milionë shqiptarë do të mbesin në fund të këtij shekulli

ekuiliber.com ...

Projeksionet globale mbi popullsinë nga viti 1950 deri në vitin 2100 tregojnë për një rënie drastike të popullsisë shqiptare, sipas të dhënave të Organizatës së Kombeve të Bashkuara. Në vitin 2100, popullsia e Shqipërisë do të jetë 1,754,540 banorë, me një rënie prej 1.2 milionë personash nga popullsia aktuale (2.9 milionë) sipas portalit të OKB. […]