Author Archive

Të sulmosh të drejtat dhe liritë fetare në emër të lirisë së fjalës!

zeropese.com ....

Të sulmosh të drejtat dhe liritë fetare në emër të lirisë së fjalës! Të sulmosh të drejtat dhe liritë fetare në emër të lirisë së fjalës nuk është aspak e ndershme dhe madje nuk është fare demokratike e njerëzore. Jo rrallë ka ndodhur në vendin tonë që të sulmohen individ dhe komunitete për shkak të […]

 

Letër publike të gjithë atyre që manipulojnë dhe keqpërdorin reputacionin tim dhe të institucionit që përfaqësoj

ekuiliber.com ...

Të nderuar, Prej disa ditësh vërej se emri im përflitet nëpër rrjetet sociale në konotacione të ndryshme nga një person (Kreshnik Osmani) që nuk e njoh fare edhe pse ndoshta rastësisht diku edhe kam mundur ta takoj, por ja që nuk e mbaj mend! Fillimisht isha në dilemë nëse vërtetë personi në fjalë e kishe për […]

 

Islamofobia dhe abuzimi i privatësisë në çerdhen Bleta, prindërit do të padisin mediet islamofobe

ekuiliber.com ...

Vërtet është zhgënjim i madh kur lexon se “intelektualët tanë” në bazë të tre apo katër fotografive komentojnë publikisht aktivitetet disavjeçare të një kopshti! Sikur këtyre “intelektualëve” i dhimbsen fëmijët tonë më shumë se neve prindërve! Është zhgënjyese kur disa media e bëjnë lajmin pa asnjë hulumtim edhe asnjë informatë reale. Është edhe më zhgënjyese […]

 

OKB: Shqiptarët, përdoruesit më të mëdhenj të kokainës në botë

ekuiliber.com ...

Shqipëria rezulton si vendi që ka prevalencën vjetore më të lartë të përdorimit të kokainës në botë, sipas një harte interaktive të Zyrës për Drogën dhe Krimet e Kombeve të Bashkuara (UNODC), në kuadër të Raportit Vjetor të Drogave 2017, publikuar së fundmi. Sipas hartës, për përdorimin e kokainës, prevalenca vjetore e përdorimit për Shqipërinë […]

 

Aktivistja e Vetëvendosjes irritohet nga thirrja e ezanit në xhamitë e kryeqytetit

ekuiliber.com ...

Aktivistja e të drejtave të njeriut, Valbona Bajrami, e cila ishte edhe kandidate për deputete nga lista e Vetëvendosjes, ka treguar se është neveritëse mënyra se si thirret ezani nga xhamitë në kryeqytet. Ajo ka treguar se kohë më parë, përkatësisht gjatë viteve të 90-ta, gjithçka ishte më ndryshe gjatë kohës thirrej ezani. Ndërkaq për […]

 

Kjo është vajza e cila fshihet pas emoji-t të ri me shami /Foto/Video/

ekuiliber.com ...

Gratë e veshura me shami kanë një emoji të tyre, në sajë të një vajze 16 vjeçare saudite. Rayouf Alhumedhi, e cila tani jeton në Vjenë, propozoi idenë vitin e kaluar në The Unicode Consortium, korporatë jofitimprurëse që shqyrton dhe zhvillon emoji të ri. Dhe ajo është e kënaqur që Apple e pranoi atë. Ajo […]

 

E rrallë në moshën 97 vjeçare merr diplomën e …

ekuiliber.com ...

Një 97-vjeçar nga Filadelfia më në fund ka marrë diplomën e shkollës së mesme. Charles Leuzzi e braktisi shkollimin dhe luftoi në Luftën e dytë Botërore. Për heroizmin e tij, atij i janë ndarë disa medalje, duke përfshirë katër prej bronzit. Shkolla e Filadelfias i ka dhënë atij diplomën e nderit. Leuzzi ka thënë se […]

 

Mehmet Kraja mos më fol në emër të Kosovës!

ekuiliber.com ...

Në kohë trazirash dhelprat fshihen në zgafellet e tyre, që ta ruajnë bishtin e tyre, por në kohë paqeje ndodh e kundërta, ato dalin lirshëm duke u shëtitur e u krekosur dhe me dinakërinë e tyre bëjnë pazarllëqet më të ndyta, e në kohë tundimi e servilizmi ato trimërohen aq shumë sa që sulmojnë çdo […]

 

Sali Berisha: Sjellja e autoriteteve në Durrës ndaj kosovarëve, turp kombëtar

ekuiliber.com ...

Ish-kryeministri i Shqipërisë, Sali Berisha e ka cilësuar si turp kombëtar sjelljen e autoritete të Durrësit ndaj kosovarëve që po shkojnë atje për pushime. Ai në facebook ka thënë se veprimet e tilla janë të papranueshme. Lexo postimin e plotë: Qendrimi ne Durres i autoriteteve zyrtare ndaj shqiptareve te Kosoves, eshte nje turp kombetar! Te […]

 

Çelaj: Xhamia duhet të ndërtohet, debati nisi nga njerëzit e afërt me VV-në

ekuiliber.com ...

Kryetari i Degës së Partisë Demokratike të Kosovës (PDK) në Prishtinë, Lirak Çelaj, ka folur për ndërtimin e xhamisë qendrore të kryeqytetit, duke theksuar se nuk kanë pasur informatë zyrtare nga autoritet komunale rreth kësaj çështjeje. Ai ka thënë për Telegrafin se në mbledhjen e fundit të Komitetit për Politikë dhe Financa – të enjten […]