9 gjëra  që i bën trupi juaj derisa ju jeni në gjumë

9 gjëra që i bën trupi juaj derisa ju jeni në gjumë

Ju e dini që ju duhet të merrni tetë orë gjumë një natë, por çfarë po ndodh në trupin tuaj gjatë asaj kohe? Mjaft shumë. Ja një shikim brenda fabrikës

Kryesia e BIK ndihmon skamnorët e rrethit të Tropojës dhe të Pukës me 3000 kg mish
3 shenjat se menaxherët, jo punonjësit, janë problemi
Një person shqyhet nga luani në një kopsht zoologjik /Video 18+/
Ju e dini që ju duhet të merrni tetë orë gjumë një natë, por çfarë po ndodh në trupin tuaj gjatë asaj kohe? Mjaft shumë. Ja një shikim brenda fabrikës së trupit tuaj të natës.

1. Zjoheni me ereksione

Burrat kanë ereksione çdo orë në orë e gjysmë gjatë gjumit. Kjo është për shkak se kombinimi i qarkullimit të gjakut dhe prodhimit të testosteronit mund të shkaktojnë ereksione gjatë gjumit dhe janë pjesë e domosdoshme e gjumit. Ato ndodhin sporadikisht gjatë gjithë natës, transmeton lajmi.net.

2. Paraliza e gjumit

Ju filloni të zgjoheni në mëngjes dhe të kuptoni se nuk mund të lëvizni një muskul apo të flisni. Mund të zgjasë nga disa sekonda deri në disa minuta dhe është krejtësisht e tmerrshme.

Mund të ndiheni sikur nuk mund të merrni frymë. Shumë njerëz e përshkruajnë atë si një elefant që ulet në gjoks. Kjo për shkak se të gjitha muskujt që kontrollojnë frymëmarrjen tuaj përveç diafragmës janë ende të paralizuar.

3. Ndjesia sikur po bijeni

E njohur gjithashtu si një hov hipnagogjik, ajo tenton të ndodhë ndërsa ju jeni duke rënë në gjumë. Studiuesit besojnë se njerëzit ëndërrojnë të bien në “vdekjen” e tyre të paktën 5 herë gjatë jetës së tyre. Pse rënia? Studiuesit nuk janë të sigurt. “Ka më shumë të ngjarë që të ndodhë kur të jeni të privuar nga gjumi,”

“Çdokush mund të përjetojë gjumë duke folur, por gjendja është më e zakonshme tek meshkujt dhe fëmijët

4. Lëvizja e shpejtë syri

“Gjumi i REM” – faza e gjumit përgjegjës për ëndërrimin – karakterizohet nga lëvizja e rastësishme e syve në të gjitha drejtimet. Lidhja mes këtyre lëvizjeve dhe fjetjes është e panjohur.

5. Duke ecur dhe duke folur

Dhimbja në gjumë ndodh kryesisht në fëmijëri, zakonisht në mes të moshave 4 dhe 8. Por të rriturit mund ta bëjnë gjithashtu. Disa njerëz vetëm do të zhurmojnë, ndërsa të tjerët do të mbajnë biseda të tëra. Fondacioni Sleep thotë se fjalimi gjatë gjumit “nuk është produkt i mendjes së vetëdijshme dhe racionale” dhe prandaj nuk është i pranueshëm në gjykatë. Shumica e njerëzve që flasin ose ecin në gjumin e tyre nuk do ta kujtojnë atë kur të zgjohen.

6. Muskujt tuaj rigjenerohen në sajë të hormonit të rritjes njerëzore

Një gjumë i mirë i natës mund të jetë çelësi i prodhimit të hormoneve të rritjes njerëzore, i mbrojtur nga disa si një kurë – të gjitha për sëmundjet e plakjes, nga shtimi i peshës deri tek rrudhat.

7. Ndryshimet në fytin tuaj; bëhet më i ngushtë

“Ndërsa flini, muskujt e fytit tuaj zbuteni, gjuha juaj bie prapa dhe fyti juaj bëhet i ngushtë dhe” floppy “. Ndërsa frymë, muret e fytit fillojnë të lëkunden – përgjithësisht kur ju merrni frymë, por gjithashtu, një masë më të vogël, kur merr frymë jashtë.

Këto vibrime të çojnë në tingullin karakteristik të gërhitës. Shtrëngimi i ajrit tuaj bëhet më i ngushtë, aq më i madh vibrimi dhe aq më i fortë është gërhitja.

8. Ju bluani dhëmbët

“Edhe pse shkaqet e kërcitjes së dhëmbëve janë të panjohura, një studim e lidh atë me faktorë të tillë si ankthi, stresi, konsumimi i alkoolit, pirja e duhanit, kafeina, apneja e gjumit, gërhitja dhe lodhja.

9. Urina juaj është e errët në mëngjes sepse veshkat tuaja ngadalësohen brenda natës

Gjatë gjumit, kërkesat fiziologjike reduktohen dhe temperatura dhe presioni i gjakut bien. Aktivitetet fiziologjike zvogëlohen gjatë gjumit. Për shembull, funksioni i veshkave ngadalësohet dhe prodhimi i urinës zvogëlohet. /Lajmi.net/

COMMENTS

WORDPRESS: 0
DISQUS: 0