Vuçiq: 2018-ta, vit i vështirë për Serbinë, shkak Kosova

Vuçiq: 2018-ta, vit i vështirë për Serbinë, shkak Kosova

“Kur është fjala për Kosovën, për Serbinë do të jetë ky vit shumë i vështirë”, deklaroi kryetari serb, Aleksandar Vuçiq nga Davosi. “Duhet të vendo

Maliqi: Thaçi, Veseli e Haradinaj provuan të mësojnë se a do të akuzohen nga Specialja
Nis seanca e jashtëzakonshme për ajrin
Foshnjës njëmuajshe i duhet ndihmë për shërim /Video/

“Kur është fjala për Kosovën, për Serbinë do të jetë ky vit shumë i vështirë”, deklaroi kryetari serb, Aleksandar Vuçiq nga Davosi.

“Duhet të vendosim për atë se çfarë mund dhe çfarë duam të bëjmë për të ardhmen, të jemi përgjegjës e realistë, të marrim çfarë mund të marrim e të japim sa më pak që mundemi”, deklaroi Vuçiq, me rastin e takimit me kryetarin e Kosovës, Hashim Thaçi, në Davos të Zvicrës, njoftojnë mediet serbe.

Tutje Vuçiq theksoi se pa dialog nuk do të ketë përspektivë evropiane e as investime.

“Mund të zgjasim me tregti prej 3 deri në 6 muaj, por më pastaj do ngelim pa asgjë”, deklaroi Vuçiq.

Ndërkq në pyetjen se a ka mundësi të organizohet ndonjë konferencë ndërkombëtare pë zgjidhjen e çështjes së Kosovës, në vend të bisedimeve në Bruksel, Vuçiq theksoi se paraprakisht nuk e hedh anash këtë mundësi, ndonëse, siç tha ai, frikohem që konferenca eventuale “do të kalonte pa ndonjë përgjigjie”.

COMMENTS

WORDPRESS: 0
DISQUS: 0