Britania mund të ndërmarrë masa kundër kriptovalutave

Britania mund të ndërmarrë masa kundër kriptovalutave

Kryeministrja e Britanisë, Theresa May, paralajmëroi se vendi mund të ndërmarrë masa ndaj kriptovalutave, transmeton Anadolu Agency (AA). "Mund të

Ndërprerjet e energjisë alarmojnë bizneset
Ulet vlera e Bitcoin-it pasi Koreja e Jugut po shqyrton ndalimin e tij
Centrali i parë bërthamor lundrues në botë do të testohet në qershor

Kryeministrja e Britanisë, Theresa May, paralajmëroi se vendi mund të ndërmarrë masa ndaj kriptovalutave, transmeton Anadolu Agency (AA).

“Mund të nevojitet ndërmarrje masash kundër formave të përdorimit dhe përdorimit të tyre nga ana e kriminelëve”, tha May në një reportazh për Bloomberg TV, duke theksuar se do t’i shikojnë në mënyrë serioze fushat si ajo e kriptovalutave.

Ndërkaq, duke folur në lidhje me rritjen e vlerës së kriptovalutës Bitcoin, May tha se kjo është një çështje të cilën duhet ta shikojnë.

Pohohet se paratë digjitale prej kohësh përdoren në aktivitete ilegale, përfshirë trafikimin ndërkombëtar të drogës, për arsye se, siç thuhet, vështirësitë në ndjekjen e transaksioneve ka lehtësuar kryerjen e këtyre aktiviteteve.

COMMENTS

WORDPRESS: 0
DISQUS: 0