Kujdes nga mungesa e magnezit!

Kujdes nga mungesa e magnezit!

Magnezi është një mineral që çdo organ i trupit tonë e ka të nevojshëm. Ai gjendet në sasinë e më tepër se 10 miligramëve  në trupin  e njeriut dhe

Antibiotiku më i fuqishëm natyral i cili shkatërron 30 baktere
Cilat janë më të këqija për linjën e trupit: ëmbëlsirat apo njelmësirat?
Kjo bimë rigjeneron qelizat tuaja nga koka te këmbët. Lufton aneminë, diabetin, artritin dhe ju zgjat jetën

Magnezi është një mineral që çdo organ i trupit tonë e ka të nevojshëm.

Ai gjendet në sasinë e më tepër se 10 miligramëve  në trupin  e njeriut dhe kryesisht ndodhet në kocka dhe veshka. Merr pjesë në metabolizmin e substancave duke qenë përbërës i kockave dhe dhëmbëve.

Simptomat e mungesës së magnezit në trup:

-çrregullime të zemrës

-dobësi

-nervozizëm

-spazëm të muskujve

-lodhje kronike

-dhimbje koke

-humbje oreksi etj

Marrja e duhur e magnezit  përmirëson nivelin e oksigjenit në tru.

Njerëzit të cilët kanë nivel të ulët të magnezit, janë të prirur për pagjumësi, rënie të flokëve, tension të lartë, gurë në veshka, sëmundje të zemrës, madje dhe ndaj shfaqjes së disa llojeve të kancerit.

Për shkak të të ushqyerit dobët dhe ushqimit të cilit i mungojnë produktet natyrale, shumë persona nuk marrin mjaftueshëm magnez.

Ushqimet e pasura me magnez janë algat, thjerrëzat, thekra, bajamet etj. (ATSH)

COMMENTS

WORDPRESS: 0
DISQUS: 0