Mediat britanike jehonë kriminalitetit shqiptar: 50 banditë shqiptarë arrestohen çdo javë

Mediat britanike jehonë kriminalitetit shqiptar: 50 banditë shqiptarë arrestohen çdo javë

tregun e tyre më çdo kusht. Në total, vitin e kaluar, policia arrestoi të 8% kriminel shqiptar më shumë se në vitin 2015. Mijëra shqiptarë që jetoj

Mustafa e Markoviq takohen në Shkodër për Demarkacionin
Petrit Selimi, pa “patentë shofer” shkakton aksident zinxhiror në rrugën B
Qeveria ta pamundësojë ardhjen e trenit serb në Kosovë, Serbia po përgatit befasi tjera

tregun e tyre më çdo kusht. Në total, vitin e kaluar, policia arrestoi të 8% kriminel shqiptar më shumë se në vitin 2015.

Mijëra shqiptarë që jetojnë në Britani të Madhe dyshohet se kanë identitet fals, ata supozohet të jenë nga Kosova fqinje, duke pretenduar persekutimin gjatë konfliktit rajonal 18 vjet më parë.Britania tani po përballet me skandalin e drogës dhe prostitucionit

Deputeti Jane Collins, zëdhënësi i Punëve të Brendshme UKIP, është shprehur: “Numri i shqiptarëve të arrestuar për krime të tjera që janë këtu ilegalisht demonstron se kufijtë tanë aktualisht nuk janë të përshtatshëm për qëllimin, edhe pse ne jemi një ishull.

“Më duket se ne kemi njerëz në qeveri dhe në Zyrën e Shtëpisë me një pikëpamje të shekullit të 16-të për menaxhimin e kufirit, ndërsa bandat e trafikimit po zhvillojnë strategji të reja çdo ditë për të marrë ngarkesën e tyre njerëzore në këtë vend në mënyrë të paligjshme”.

“Ne jemi të penguar nga anëtarësimi ynë në BE, gjë që kufizon aftësinë tonë për t’u marrë me emigracionin, por një sasi e madhe e fajit duhet të vihet në derë të politikanëve dhe nëpunësve civilë të cilët vazhdimisht kanë keqmenaxhuar dhe shkurtuar financat për policimin dhe sigurinë . ‘

Në fund të qershorit ishin në burg 649 të burgosur shqiptarë, duke i bërë ata grupin e tretë më të madh të huaj. Raporti i AKK-së zbuloi se kriminelët nga Ballkani po gjithnjë e më shumë lidhnin lidhje të drejtpërdrejta me trafikantët e kokainës nga Amerika e Jugut.

Në Londër sipas një raporti janë arrestuar 1,325 shqiptarë , 14% më shumë se një vit më parë. Numri tjetër më i madh ishte Ëest Midlands me 225, pasuar nga Sussex (140), Manchesteru i Madh (107) dhe Kent (95).

Në një rast të vitit të kaluar, një bandë e 20 gangsterëve shqiptarë që përdorin pasaporta të rreme greke dhe italiane zhvilluan një raketë dial-a-drug në Mançester, duke synuar klubet e natës të qytetit.

Të njohur në botën e krimit ‘Shqiptarët’, drejtonin një linjë telefonike të sofistikuar “dial-a-drug”, dhe fitonin shifra që arrinin £ 250,000 dhe që jetonte në apartamente luksoze në qendër të qytetit. Një nga lojtarët kryesorë, Mevlan Gjeta, 33 vjeç, u burgos tetë vjet pasi një kilogram kokainë plus 55,000 paund u gjetën në banesën e tij në qytet.

 

COMMENTS

WORDPRESS: 0
DISQUS: