Kristaq Rama: “Mbulimi” i Skënderbeut, krimb kërcënues i harmonisë fetare

Kryeministri Edi Rama ka komentuar për herë të parë publikisht, atë që u konsideruar si “mbulim” i bustit të skënderbut ditën e Bajramit. Nga salla e Kuvendit, Rama e qauajti marrëzi debatin që ndodhi me figurën e heroit kombëtar, duke e konsideruar si embrioni i një krimbi kërcënues për harmoninë fetare.

Rama: “Nuk po flas për Shqipëri të madhe por një popull të vetëm shqiptar, i cili sot ka dy shtete por është ende larg së qëni i lidhur dhe kompakt në qëllime të mëdha siç janë plot kombe të tjera.

Vetë gjuha jonë sot, gjuha shqipe, gjuha e unifikuar shqipe është e kërcënuar, ca nga inercia e boshllëkut të shumë viteve tranzicionit ku shkolla e humbi misionin dhe funksionin e saj, ca nga çorodia vlerore e pjellë prej tranzicionit e cila vazhdon sot e tër ditën në shfaqet në ca forma shqetësuese marrëzie siç qe sëfundimi ajo që përfshiu edhe vetëm heroin tonë kombëtar Skënderbeun.

Njerëz që për hir të vërtetës nuk mund të maten as me zgjatimin e fundbarkut të kalit të Gjergjit mbi nga dheu nëpër ekrane, portale dhe ballina, për ti bërë karshillek historisë së tij, historisë sonë.

Aq sa qesharak në marrëzinë e vet, ai episode kërkon analizë, reflektim, reagim aspak për tu marrë me perden që në fakt nuk e mbuloi monumentin, por me çka u shfaq duke e përdorur atë perde të montuar mediatikisht si embrioni i një krimbi kërcënues, për një ndër kolonat më të rënda mbajtëse të shtëpisë sonë, harmonisë fetare dhe përkatësisë europiane të shqiptarëve.

 

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *