Kjo është vajza e cila fshihet pas emoji-t të ri me shami /Foto/Video/

Gratë e veshura me shami kanë një emoji të tyre, në sajë të një vajze 16 vjeçare saudite.

Rayouf Alhumedhi, e cila tani jeton në Vjenë, propozoi idenë vitin e kaluar në The Unicode Consortium, korporatë jofitimprurëse që shqyrton dhe zhvillon emoji të ri.

Dhe ajo është e kënaqur që Apple e pranoi atë. Ajo u zbulua të hënën në Ditën Botërore të Emoji si një nga koleksionet e karaktereve të reja emoji në dispozicion në pajisjet e Apple më vonë këtë vit, transmeton lajmi.net.
Alhumedhi është “më e lumtur se kurrë” që emoji së shpejti do të jetë në dispozicion. “Jam shumë e lumtur me atë se si duket.”

“Unë jam shumë e lumtur me atë që duket,” tha Alhumedhi për CNN të martën. “Pashë kaq shumë ide, ngjyra dhe stile të ndryshme, por nuk e dija se si do të dukej më në fund. Jam shumë e ngazëllyer, sepse përfundimisht doli pas gjithë punës, gjithë shkrimit”.

Alhumedhi pa emoji i ri për herë të parë të hënën në mbrëmje, kur një mik i dërgoi një mesazh që lidhej me një artikull të BuzzFeed. “Kam marrë lajmet ashtu si të gjithë të tjerët!” ajo tha.

Mungesa e emoji hixhabi ishte ‘befasuese’

Ajo së pari e kishte idenë në dhomën e saj të gjumit në Berlin, ku jetonte me familjen e saj për pesë vjet pasi u transferua në kryeqytetin gjerman nga Arabia Saudite.

“Miqtë e mi dhe unë po krijuam një bisedë grupimi në ëhatsApp,” tha Alhumedhi për CNN në një intervistë të vitit të kaluar, “dhe unë sigurisht nuk kisha emoji për të përfaqësuar mua.”

“Fakti që nuk kishte një emoji për të përfaqësuar mua dhe miliona gra të tjera në mbarë botën, ishte keq për mua,” tha ajo. “Unë me të vërtetë nuk kisha asnjë ide fillestare në mendjen time se çfarë duhej të dukej, thjesht dëshiroja që ajo të jetë në dispozicion në tone të ndryshme të lëkurës – miliona gra nga gara të ndryshme e veshin atë”.

Konsorciumi Unicode ka rritur në mënyrë dramatike numrin e emoji zyrtar gjatë viteve të fundit. Ajo ka miratuar 2,666 emoji nga qershori, duke filluar nga 722 vetëm dy vjet më parë. Është bërë gjithashtu një përpjekje më e madhe për të përfshirë tonet e ndryshme të lëkurës, flamuj dhe profesione. /Lajmi.net/

 

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *