Studimet tregojnë që fetarët janë më mendjehapur se ateistët

Hulumtimi i bërë nga Universiteti Katolik i Louvain në Belgjikë tregon se njerëzit fetar ‘më mirë i perceptojnë dhe integrojnë mendimet ndryshe’ transmeton Ekuilibër.
Fetarët janë më tolerantë në shumë këndvështrime se sa ateistët, tregon studimi i Universitetit Katolik.
Studimi që është bërë me 788 njerëz në Mbretërinë e Bashkuar, Francë dhe Spanjë përfshinë, ateist dhe agnostik që e mendojnë vetën si më mendjehapur se sa ata që besojnë, por që në fakt janë më pak tolerantë për mendime dhe ide ndryshe.
Fetarët ‘‘më mirë i perceptojnë dhe integrojnë mendimet ndryshe’ tregon studimi i Universitetit Katolik të Louvain (UCL).
Filip Uzarevic që është bashkëe-shkrues i këtij studimi tha se mesazhi i kësaj ishte se ‘mendj ngushtësia jo domosdo mund të gjendet tek fetarët.

Në këtë studim kanë marrë pjesë 445 respodentë me bindje ateiste dhe agnostike ,255 krishterë, dhe një grup prej 37 i budistave, myslimanëve dhe çifutëve./ekuilibër/

 

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *