Klani “Pronto” në VV që bëhet i treti që shkruan kundër Islamit, madje serbisht /Video/

Kandidati i VV-së Xhevat Bislmi është i treti nga Vetëvendosje që shkruan kundër Islamit dhe myslimanëve shqiptar. Ai ka thënë se shumë xhami janë ndërtuar nga serbët.

” Prandaj, Serbia (sidomos, por edhe sllavet e Maqedonise), pas Pranveres se Vitit 1981 beri plane dhe projektoi e realizoi ndertimin masiv te xhamive ne hapsiren shqiptare! Ate qe nuk e kishte bere Perandoria osmane per 500 vite po e bente Serbia me bashkepunetoret e saj! E gjithe kjo per t’i thene Evropes qe ne kete pjese te Evropes nuk eshte nje popull i lashte e autokton qe po shtypet, terrorizohet e masakrohet, por se eshte nje popull “mysliman” qe duhet qeruar nga hapesira evropiane… Nuk ka xhami te ndertuar ne Kosove ne ate kohe (menodni gjakftofte dhe kujtoni njerezit qe ishin nismetare!) qe nuk ishte inicuar nga bashkepunetoret e Serbise (nga shteti serb)!

Më tutje Bislimi ka folur për atë që ata dhe të ngjashëm si ai e quajnë ‘Islami politik’ :

Edhe islami politik ekstremist ne Kosoven shqiptare erdhi ne kohen e Serbise dhe me “lejen” e “mirekuptimin” e saj! Zyra e pare e tyre eshte hapur ne Prizren ne vitin 1990 ose 1991 dhe prej andej shperndaheje “literatura” dhe krijoheshin “celulat” e para! Gjera qe dihen, por qe nuk duhen harruar!

Ndryshe nga predendimet e Bislimit prej një nacionalisti shqiptar, ai në vitin 2014 kur ishte pjesë e PDK-së dhe klanit ‘Pronto’ të cilën thotë VV se do e luftojë, Bislimi komunikonte me Adem Grabovcin serbisht.

Ai gjatë bisedës me Grabovcin, ia kthen shefit përgjigjen serbisht…

 

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *