Cfare nenkupton “Shtetet e Bashkuara Arabe” sot ne bote?

13mil e 500mij km2, e dyta pas Rusise.
– Ushtria, sipas statistikave aktuale, do te perbehej nga 4milion ushtare, 9mij aeroplane luftarak, 4mij helikoptere, 19mij tankse, 51mij makina lufte (e para ne te gjithe boten me baze popullesie).
– Popullesia, 385milion.
– Bujqesia, vetem Sudani llogaritet qe posedon are te punuar 84mil. hektare.
– Energjitika, vetem 8% e shkretetires se Libise nese mbulohet me pllaka djellore, arrin kuoten 20mil gigawatt/ore, qe do te mjaftoje per te mbuluar te gjithe token me energji elektrike. Imagjinoni po te mbulohej e gjithe shkretetira.
– Prodhimi i naftes se Shteteve te Bashkuara Arabe, do te ishte 24mil barrela ne dite, ose 32% e prodhimit boteror.
– Zekati prej 2.5% te vleres se kapitalit te konservuar, llogaritet ne 29miliarde USD cdo vit. Kjo shume mjafton per te:
Ndertuar 25 qytete cdo vit, me nga 1milion banore secili.
Ndertuar 10 spitale me nga 550 shtreter, cdo 6 muaj.
Ndertuar 20 shkolla me nga 3mij nxenes secila, cdo 6 muaj.
Ndertuar 3 Aeroporte me kapacitet 10milion persona per cdo vit per cdo aeroport.
Ndertuar 7 universitete, cdo vit, per 25mij studente per universitet,
Te gjitha vetem prej Zekatit te pervitshem.
– GNP (Gross National Product – Prodhimi Bruto) do te ishte 5.5 trilion cdo vit, duke zene vendin e 4 pas Amerikes, Kines dhe BE-se.

Ps/ Per te ardhur keq ku arabet myslimane ne vend qe te bashkohen, dalin per gjueti shtrigash mes njeri – tjetrit.

Autor: Alban Çuli

 

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *