Mazreku: Këto janë pesë rreziqet që i vinë Kosovës nëse Haradinaj bëhet kryeministër

Publicisti Armend Mazreku ka publikuar një shkrim në profilin e tij në Facebook, ku argumenton për rreziqet që mund të vijnë me Ramush Haradinajn si kryeministër të Kosovës.

Ai, përkundër respektit që thotë se e ka për Haradinajt për kohën e luftës, thotë se Haradinaj nuk bën për kryeministër të vendit, transmeton Periskopi.

Ai ka dhënë pesë arsye kryesore për këtë qëndrim të tij, që mund t’i gjeni më poshtë.

Pese Rreziqet e Ramush Haradinajt:

Kam respekt te madh per ate cfare Haradinajt kane bere gjate kohes se luftes. Megjithate, Ramush Haradinaj nuk ben per kryeminister te vendit.

Une po permend pese arsye kryesore:

E para, ne muajt e fundit, ai ka ashpersuar retoriken e tij kunder aleateve tane perendimore (qe eshte nje indikacion i keq nese arrin te behet kryeminister). Madje, ne nje interviste te tij, ai shkoi aq larg sa Ambasadorin e Francez ne Kosove e quajti “rrenc,” gje qe eshte e papranueshme per nje udheheqes partie e kandidat per kryeminister. Po keshtu, ne nje interviste tjeter me Adriatik Kelmendin, shtetet evropiane, tha ai, “na kane nimu, na kane q*** nanen.”

Se dyti, ai eshte bere bashke me ata qe deri dje edhe vete i akuzonte per kapjen e shtetit – Sherbimin Informativ te Kosoves. Kesisoj, qytetaret nuk mund te presin nga ai qe te beje c’kapjen e shtetit. Pra, eshte kandidat i status quo-s.

Se treti, si ne te kaluaren, por edhe ne te tashmen, ai ka shfaqur shenja te qarta autoritariste. Madje, po ta degjoni me kujdes duke folur, ai vazhdimisht thote: “Logjika Haradinaj e Qeverisjes,” “Me qeverisjen Haradinaj,” “me Haradinajn ne krye,” e keshtu me radhe. (Njejte sic bente dikur e ben momentalisht Presidenti Thaci).

Se katerti, ne ditet e fundit, por edhe ne te kaluaren, ai ka ashpersuar retoriken e tij kunder komunitetit musliman ne Kosove, gje qe e shoh si tejet te rrezikshme per kohezion shoqeror e politik te vendit. Sigurisht, ai ben shume mire qe i kritikon ekstremizmat fetare, por frikem se kritikat e tij jane tejet pergjithesuese, dhe rrjedhimisht, teper te rrezikshme. Madje, ne vitin 2013, ai i pat fyer muslimanet vetem per faktin qe mbajne mjekerr, duke i quajtur “f’lliqtanat me mjekerr.”

Dhe, se pesti, por jo me pak e rendesishme, ai nuk ka kurrfare programi qeverises per vendin, ama kurrfare. E tera cfare po kerkon ne keto zgjedhje eshte t’i besojme atij. Ne, tash, nuk e kemi nder mend te behemi te gjithe Halil Matosha!

 

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *